Advertisement

High School Sports

High School Sports

Firebirds win swim meet

April 5, 2013

Advertisement

— Courtney Caldwell, Haley Johnson, Sydney Sirimongkhon-Dyck and Lucy Sirimongkhon-Dyck each won individual titles, and Free State won two relay race en route to the team title at the Topeka Swimming and Diving Invitational on Thursday.

Caldwell won the 50 freestyle (24.06), Johnson the diving (175.85 points), Sydney Sirimongkhon-Dyck the 100 free (55.69) and Lucy Sirimongkhon-Dyck the 100 back (1:02.72).

Free State rolled up 582 points in the team race.

Washburn Rural was second in the team race with 481 points, and Bishop Seabury was third with 198.

Topeka High Invitational

Team results: Free State 582, Washburn Rural 481, Bishop Seabury 198, Topeka 193, Topeka Hayden 188, Topeka West 169, Topeka Seaman 107, Shawnee Heights 102, Osawatomie-Paola 94, Hays 82, Leavenworth 58, Junction City 50.

Free State results

200 medley relay: 2. Lucy Sirimongkhon-Dyck, Kat LaFever, Sydney Sirimongkhon-Dyck, Courtney Caldwell (1:56.09); 5. Alexa Malik, Eliot Eckersley, Anna McCurdy, Rosemary Black (2:08.01).

200 freestyle: 3. Cierra Campbell (1:59.57); 5. Kate McCurdy (2:09.72); 7. Morgan Miller (2:13.03).

200 IM: 2. Eliza Anderson (2:21.49); 3. Anna McCurdy (2:25.93); 12. Olivia Loney (2:49.74).

50 freestyle: 1. Courtney Caldwell (24.06); 2. Sydney Sirimongkhon-Dyck (25.42); 5. Alexa Malik (26.65); 19. Olivia Loney (30.97).

1 meter diving: 1. Haley Johnson (175.85); 2. Jacqueline Zaitz (165.80).

100 butterfly: 2. Lucy Sirimongkhon-Dyck (1:05.86); 4. Anna McCurdy (1:07.18); 6. Kat LaFever (1:08.80).

100 freestyle: 1. Sydney Sirimongkhon-Dyck (55.69); 4. Alexa Malik (58.71); 14. Bailey Watson (1:06.63).

500 freestyle: 3. Cierra Campbell (5:20.45); 4. Kate McCurdy (5:39.70); 6. Morgan Miller (5:52.84).

200 freestyle relay: 1. Eliza Anderson, Sydney Sirimongkhon-Dyck, Cierra Campbell, Courtney Caldwell (1:41.15); 3. Alexa Malik, Emma Norwood, Rosemary Black, Kat LaFever (1:53.50).

100 backstroke: 1. Lucy Sirimongkhon-Dyck (1:02.72); 2. Eliza Anderson (1:02.85); 10. Trust Marshall (1:14.32).

100 breaststroke: 3. Kat LaFever (1:14.28); 7. Eliot Eckersley (1:21.28); 9. Riley Koch (1:24.19).

400 freestyle relay: 1. Cierra Campbell, Eliza Anderson, Kate McCurdy, Lucy Sirimongkhon-Dyck (3:50.43); 3. Anna McCurdy, Eliot Eckersley, Linda Liu, Morgan Miller (4:14.17).

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.