Phoenix Award winners from previous years
PHOENIX AWARDS HISTORY
1st Annual – 1996
Award by artist: Ron Hinton; medium: Metal
Literary Arts: Jim McCrary
Musical Arts: Bill Crahan
Performing Arts: Mary Doveton
Visual Arts : Wayne Wildcat
Arts Volunteer: Bill Hambleton
Arts Education: Sarah Oblinger
Exceptional Artistic Achievemen: Robert Sudlow
Special Commissioner’s Award: Herk Harvey
2nd Annual – 1997
Award by artist: Dick Rector/Free State Glass; medium: Glass
Literary Arts: Luci Tapahonso
Musical Arts: Stan Shumway
Performing Arts: Ric Averill
Visual Arts: Ardys Ramberg
Arts Education: Alan Brummell
Exceptional Artistic Achievement : Mike Ott
Special Recognition Award: John Clifford
3rd Annual – 1998
Award by artist: Patricia Shebola; medium: Ceramics
Literary Arts: Brian Doldorph
Musical Arts: Cornel Pewewardy
Arts Volunteer: Arnold Weiss
Performing Arts: Candi Baker
Visual Arts: Judi Geer Kellas
Arts Education: Ann Evans
Exceptional Artistic Achievement: Matt Kirby
4th Annual – 1999
Award by artists: Linda Samson-Talleur and Cathy Ledeker; Media: Bookmaking/Calligraphy
Literary Arts: Sandra Wiechert
Musical Arts: Lewis R. Tilford
Performing Arts: Paul Stephen Lim
Visual Arts : Jim Brothers
Arts Education: Lynn Green
Arts Volunteer: James Seaver
Exceptional Artistic Achievement: Peter G. Thompson
5th Annual – 2000
Award by artist: Jon Blumb; medium: Photography
Literary Arts: Denise Low-Weso
Musical Arts: Robert A. Reid
Performing Arts: Joan Stone
Visual Arts: Jon Havener
Visual Arts: Louis Copt
Arts Education: Barbara Kelly
Arts Volunteer: Jack Riegle
6th Annual – 2001
Award by artist: Chris Wolf Edmonds; medium: Textiles/Quilt
Musical Arts: Winnefred Gallup/Larry Maxey
Performing Arts: Deborah Bettinger
Visual Arts : Jan Gaumnitz
Visual Arts : Joe Skeeba
Arts Education: Betsy Starman
Exceptional Artistic Achievement : Hobart Jackson
7th Annual – 2002
Award by artist: Jan Gaumnitz; medium: Ceramics
Literary Arts: Priscilla Howe
Performing Arts: Cohen/Suzeau
Visual Arts: Laurie Culling
Arts Education: Maria Martin
Arts Volunteers: Gunda & Dave Hiebert
Arts Volunteer: Sidney Roedel
Special Recognition Award: Jan Biles
8th Annual – 2003
Award by artist: Lisa Grossman; medium: Oil on Panel
Musical Arts: James S. Ralston
Visual Arts : Diana Dunkley
Visual Arts : Rick Mitchell
Performing Arts: Jennifer Glenn
Arts Volunteer: Jean Lominska
Special Recognition Award: Judy Billings
Exceptional Artistic Achievement: Chris Wolf Edmonds
9th Annual – 2004
Award by artist: Grace Carmody; media: Metal, wood, rubber
Musical Arts: Steven Mason
Visual Arts: Henry Fortunato
Arts Education: Linda Reimond
Literary Arts: Elizabeth Schultz
Literary Arts: Caryn Mirriam-Goldberg
Arts Volunteer: Karl Gridley
Exceptional Artistic Achievement: Stephen Johnson
10th Annual – 2005
Award by artist: Celia Smith; media: Wood, canvas, paint
Musical Arts: Joyce Castle
Educator in the Arts: David Loewenstein
Educator in the Arts: Sue Kwak
Visual Arts : Paul Hotvedt
Visual Arts : Barry Coffin
Performing Arts: Jack Riegle
Volunteer in the Arts: Brad Levy
Exceptional Artistic Achievement: Janet Hamburg
11th Annual – 2006
Award by artist: Edward C. Robison III; medium: photography
Educator in the Arts: Laurie McLane Higginson
Exceptional Artistic Achievement: Bob & Trish McWilliams
Literary Arts: Pat Kehde & Mary Lou Wright
Musical Arts: Clyde Bysom
Performing Arts: Karen Christilles
Visual Arts : Mary Anne Jordan
Volunteer in the Arts: Jane Malin
Volunteer in the Arts: Dan Sabatini