Advertisement

High School Sports

High School Sports

Baldwin girls win 4A state title; Ottawa boys second

Morgan Lober and the Baldwin High girls track and field team won the Class 4A state championship Saturday in Wichita.

Morgan Lober and the Baldwin High girls track and field team won the Class 4A state championship Saturday in Wichita.

May 26, 2013

Advertisement

— Three years ago, Baldwin’s Katie Kehl had to sit anxiously during the final race — the 4X400 relay — before learning her team had won a state title.

There was no such drama Saturday.

The Baldwin girls convincingly took the 4A girls title with 84 points, which was 17 points better than second-place Paola.

It was the third state championship for the Baldwin girls in the last four years.

“That was our goal the whole year. We wanted to win state,” the senior Kehl said. “We knew we could do it.”

Kehl took her second gold of the weekend Saturday, as she won the shot put with a toss of 43 feet, 9.5 inches.

The turning point for the Bulldogs, though, might have come in the 400. Junior Morgan Lober made a comeback over the final straightaway, taking first with a time of 58.04 seconds. That was eight-hundredths of a second better than Winfield’s Courtney Griffiths.

“I hate to say this, but I was really close to giving up at the end, because I was like, ‘I can’t get her,’” Lober said. “Then I was finally like, ‘I got it.’ It was a really good feeling.”

Glenn Kelley McCabe also took third in the 400, which gave Baldwin 16 team points and a comfortable lead over Paola.

Lober, Elena Watson, Kaitlyn Barnes and McCabe combined to win the 4X400 with a time of 4:05.08, while the 4x800-meter relay team of Hannah Hutton, Lober, Fayth Peterson and Barnes also took second (9:51.09).

Among other area teams, Ottawa’s Dallas Natt won the boys triple jump with a top mark of 48 feet, 4.25 inches. The Cyclones placed second overall in Class 4A boys with 48 points.

Mill Valley senior Emily Brigham finished second in the Class 5A girls long jump. Brigham’s 18-foot, 8-5-inch jump was second only to Emporia senior Oasis Hernandez (18-09.25).

“It was a tough field this year,” Brigham said. “They’re all really good competitors and I was excited to compete with them today.”

Also, Perry Lecompton’s boys 4x400-meter relay team of Colin Coleman, Riley Davis, Seth Surface and William Hinrichsen cruised to a 4A state title in the event with a time of 3:26.32.

Area results

Class 5A

Mill Valley

Girls

High jump — 4. Madison Estell, 5-00; 13. Aaliyah Shawger, 4-08.

Shot put — 14. Kellyne Weathers, 34-11.25; 16. Joylyn Kennedy, 32-11.

Long jump — 2. Emily Brigham, 18-08.50.

Discus — 10. Kellyne Weathers, 104-05; 12. Madison Holland, 101-09.

100 hurdles — 5. Holly Webb, 16.07.

4X800 — 6. Mill Valley (Eleanor Wilson, Allison Henderson, Mariah Kalma, Holly Peterman) 10:05.90.

4X400 — Mill Valley (McKenzie Schmitt, Emma Hansen, Bailey Dollard, Eleanor Wilson) 4:11.79.

Boys

Triple jump — 15. Christian Jegen, 40-01.25.

100 prelims — 14. Tai Nguyen, 11.37.

4X800 — 6. Mill Valley (Kurtis Loevenstein, Theodore Gillespie, Andrew Nelson, Clifford Meeks) 8:09.29.

800 — 7. Kurtis Loevenstein, 2:01.75.

Shot put — 15. Coleman McCann, 45-02.25.

Class 4A

Baldwin

Girls

Shot put — 1. Katie Kehl, 43-09.50; 4. Alexia Stein, 42-07.50; 5. Jessie Katzer, 41-07.50.

Javelin — 6. Kelsey Kehl, 118-00.

4X800 — 2. Baldwin (Hannah Hutton, Morgan Lober, Fayth Peterson, Kaitlyn Barnes) 9:51.09.

1600 — 4. Kaitlyn Barnes, 5:25.07; 8. Addie Dick, 5:34.10.

4X100 — 7. Baldwin (Elena Watson, Morgan Lober, Kyna Smith, Glenn Kelley McCabe) 50.60.

400 — 1. Morgan Lober, 58.04; 3. Glenn Kelley McCabe, 59.12.

800 — 4. Kaitlyn Barnes, 2:24.24; 10. Hannah Hutton, 2:28.42; 15. Fayth Peterson, 2:35.98.

4X400 — 1. Baldwin (Elena Watson, Morgan Lober, Kaitlyn Barnes, Glenn Kelley McCabe) 4:05.08.

Boys

4X800 — 13. Baldwin (Joe Pierce, Dakota Helm, George Letner, Ethan Hartzell) 8:45.58.

Javelin — 13. Quinn Twombly, 150-01; 16. Jake Katzer, 135-01.

800 — 13. Joe Pierce, 2:05.22.

4X400 — 4. Baldwin (Joel Halford, Chad Berg, Joe Pierce, Darius Johnson) 3:33.31.

De Soto

Girls

Pole vault — 5. Jannell Clampitt, 9-06.

Javelin — 4. Jeannett Clampitt, 119-03.

4X800 — 10. De Soto (Meredith Wolfe, Kristen Saucerman, Shelby Stephens, Taylor Saucerman) 10:27.10.

1600 — 15. Meredith Wolfe, 5:54.48.

Boys

High jump — 14. Brent Johnson, 5-10.

4X800 — 4. De Soto (Jacob Schnieders, Luis Murillo, Nicholas Mechler, Chad Ollendick) 8:13.13.

1600 — 5. Angel Vasquez, 4:34.43.

800 — 12. Luis Murillo, 2:05.02.

Eudora

Girls

Shot put — 7. Kennedy O’Dell, 40-01.25.

4X800 — 7. Eudora (Kelsey Balluch, Annie Beck, Danelle Topil, Sydney Coleman (10:13.35).

Boys

1600 — 10. Jonathan Miller, 4:45.13.

Ottawa

Girls

800 — 14. Erika Doty, 2:35.64.

Boys

Triple jump — 1. Dallas Natt, 48-04.25.

Javelin — 14. Dalton Weidl, 148-01; 15. Brandin Bell, 145-07.

Perry-Lecompton

Girls

100 hurdles — --. Anna Erickson, FS.

300 hurdles — 8. Emma Taylor, 51.03.

Boys

4X100 — 7. Perry-Lecompton (Cody Williams, Riley Davis, Colin Coleman, William Hinrichsen) 44.09.

400 — 3. Colin Coleman, 50.31.

4X400 — 1. Perry-Lecompton (Colin Coleman, Riley Davis, Seth Surface, William Hinrichsen) 3:26.32.

Santa Fe Trail

Girls

4X800 — 11. Santa Fe Trail (Suzanne Forbes, Devin DeShazer, Jennifer Hall, Mak Herren) 10:27.54.

Boys

Triple jump — 13. Timothy Kemble, 41-07.25.

1600 — 15. Dawson Colglazier, 5:00.13.

Tonganoxie

Girls

Long jump — 6. Jennifer Whitledge, 16-06.25; 8. Jackie Whitledge, 16-04.

Boys

High jump — 13. Ben Johnson, 5-10.

Class 2A

McLouth

Girls

Shot put — 13. Kaitlyn Hullinger, 31-02.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.