KSHSAA releases regional matchups for soccer, baseball, softball
The Kansas State High School Activities Association released postseason pairings on Saturday for baseball, softball and soccer.
Here’s a rundown of regional matchups for Lawrence High and Free State in all three sports, as well as the full Class 6A brackets.
The Lawrence High girls soccer team earned the No. 13 seed with a record of 4-9-3, and will hit the road to take on Shawnee Mission South at 5:45 p.m. Monday.
The eighth-seeded Firebirds (7-8-1) will play host to Dodge City at 3:30 p.m. Monday.
The Free State and Lawrence High baseball teams will both be in action on Wednesday. The Firebirds are the top seed in the 6A West with a record of 14-6. Free State will play host to Wichita South at 3:30 p.m. The winner of Free State/Wichita South will play Wichita East or Wichita Northwest at 5 p.m. Wednesday in the championship game.
Lawrence High (8-12) is the No. 12 seed in the 6A East, and will play Olathe South at 2 p.m. Wednesday in the first round. If the Lions win, they would play Olathe Northwest or Olathe North at 5 p.m. Wednesday with a state tournament berth up for grabs.
The LHS softball team (No. 8 seed in the 6A East, record of 11-9) will square off against SM Northwest at 3 p.m. Wednesday at Blue Valley West. The winner of the Lions and Cougars will play either Blue Valley or SM West at 6 p.m. Wednesday at BV West.
The Firebirds (No. 7 seed in 6A West, record of 13-7) will go up against Wichita South at 3 p.m. Monday at the Two Rivers Youth Complex. With a win, Free State would play Wichita Northwest or Wichita East at 5:30 p.m. Monday at the Two Rivers Youth Complex in the regional championship game.
6A Soccer
Higher seeds host
Northeast Regional #1
No. 1 Blue Valley West (14-2-0) vs. No. 16 Shawnee Mission North (2-13-1), 6 p.m. Tuesday
No. 8 Shawnee Mission East (9-7-0) vs. No. 9 Olathe South (8-6-2), 6 p.m. at Shawnee Mission Soccer Complex
•winners will play at 6 p.m. Thursday in the regional championship game
Northeast Regional #2
No. 2 Shawnee Mission West (13-2-1) vs. No. 15 Gardner Edgerton (2-13-1), 7 p.m. at Shawnee Mission Soccer Complex
No. 7 Olathe North (9-7-0) vs. No. 10 Blue Valley (7-8-1), 7 p.m. at the Olathe District Activity Center
•winners will play at 7 p.m. Tuesday in the regional championship game
Northeast Regional #3
No. 3 Olathe East (11-5-0) vs. No. 14 Blue Valley Northwest (4-12-0), 7 p.m. Monday at College Boulevard Activity Center
No. 6 Harmon (10-6-0) vs. No. 11 Shawnee Mission Northwest (6-8-2), 6 p.m. Tuesday
•winners will play at 7 p.m. Wednesday in the regional championship game
Northeast Regional #4
No. 4 Shawnee Mission South (11-5-0) vs. No. 13 Lawrence High (4-9-3), 5:45 p.m. Monday
No. 5 Olathe Northwest (10-5-1) vs. No. 12 Blue Valley North (6-9-0), 7 p.m. Monday at College Boulevard Activity Center
•winners will play at 7 p.m. Wednesday in the regional championship game
Central/South Central Regional #1
No. 1 Washburn Rural (14-1-1) vs. No. 16 Wichita Southeast (0-16-0), 6 p.m. Monday
No. 8 Free State (7-8-1) vs. No. 9 Dodge City (6-7-2), 3:30 p.m. Monday
•winners will play at 6 p.m. Thursday in the regional championship game
Central/South Central Regional #2
No. 2 Derby (12-3-1) vs. No. 15 Wichita West (3-9-1), 6 p.m. Tuesday
No. 7 Wichita North (8-8-0) vs. No. 10 Topeka High (7-9), 4:30 p.m. Monday
•winners will play at 6 p.m. Thursday in the regional championship game
Central/South Central Regional #3
No. 3 Manhattan (12-4-0) vs. No. 14 Haysville-Campus (5-11-0), 6 p.m. Tuesday
No. 6 Wichita Northwest (9-7) vs. No. 11 Junction City (6-10-0), 6 p.m. Monday
•winners will play at 6 p.m. Thursday in the regional championship game
Central/South Central Regional #4
No. 4 Wichita East (11-3-2) vs. No. 13 Wichita South (5-10-0), 5 p.m. Monday
No. 5 Garden City (10-3-3) vs. No. 12 Hutchinson (6-10-0), 6 p.m. Tuesday
•winners will play at 6 p.m. Thursday in the regional championship game
Baseball
6A East
Regional #1 at Blue Valley District Athletic Complex-Antioch
No. 1 Blue Valley (17-3) vs. No. 16 Harmon (4-10), 2 p.m. Tuesday
No. 8 Gardner Edgerton (11-9) vs. No. 9 Blue Valley North (10-10), 3:30 p.m. Tuesday
•winners will play at 5 p.m. Tuesday in the regional championship game
Regional #2 at Blue Valley District Athletic Complex-Switzer
No. 2 Blue Valley Northwest (15-5) vs. No. 15 Blue Valley West (7-13), 2 p.m. Tuesday
No. 7 Shawnee Mission West (11-9) vs. No. 10 Olathe East (9-11), 3:30 p.m. Tuesday
•winners will play at 5 p.m. Tuesday in the regional championship game
Regional #3 at Johnson County Community College
No. 3 Shawnee Mission East (13-7) vs. No. 14 Shawnee Mission North (7-13), 2 p.m. Monday
No. 6 Shawnee Mission Northwest (11-9) vs. No. 11 Shawnee Mission South (8-12), 3:30 p.m. Monday
•winners will play at 5 p.m. Monday in the regional championship game
Regional #4 at College Boulevard Activity Center
No. 4 Olathe Northwest (13-7) vs. No. 13 Olathe North (7-13), 3:30 p.m. Wednesday
No. 5 Olathe South (12-8) vs. No. 12 Lawrence High (8-12), 2 p.m. Wednesday
•winners will play at 5 p.m. Wednesday in the regional championship game
6A West
Regional #1 at Free State
No. 1 Free State (14-6) vs. No. 16 Wichita South (1-19), 3:30 p.m. Wednesday
No. 8 Wichita East (10-10) vs. No. 9 Wichita Northwest (9-11), 2 p.m. Wednesday
•winners will play at 5 p.m. Wednesday in the regional championship game
Regional #2 at Derby Middle School
No. 2 Derby (14-6) vs. No. 15 Topeka High (2-18), 3:30 p.m. Wednesday
No. 7 Wichita West (12-8) vs. No. 10 Dodge City (9-11), 2 p.m. Wednesday
•winners will play at 5 p.m. Wednesday in the regional championship game
Regional #3 at Tointon Family Stadium (Manhattan)
No. 3 Manhattan (13-7) vs. No. 14 Wichita Southeast (2-17), 3:30 p.m. Thursday
No. 6 Washburn Rural (12-8) vs. No. 11 Garden City (5-15), 2 p.m. Thursday
•winners will play at 5 p.m. Thursday in the regional championship game
Regional #4 at Plagens-Carpenter Sports Complex (Haysville)
No. 4 Haysville-Campus (13-7) vs. No. 13 Hutchinson (3-17), 3:30 p.m. Tuesday
No. 5 Junction City (13-7) vs. No. 12 Wichita North (5-15), 2 p.m. Tuesday
•winners will play at 5 p.m. Tuesday in the regional championship game
Softball
6A East
Regional #1 at Blue Valley West
No. 1 Blue Valley (19-1) vs. No. 16 Shawnee Mission West (0-20), 4:30 p.m. Wednesday
No. 8 Lawrence High (11-9) vs. No. 9 Shawnee Mission Northwest (11-9), 3 p.m. Wednesday
•winners will play at 6 p.m. Wednesday in the regional championship game
Regional #2 at Olathe District Activity Center
No. 2 Olathe North (18-2) vs. No. 15 Washington/Schlagle (3-17), 4:30 p.m. Tuesday
No. 7 Olathe East (11-9) vs. No. 10 Blue Valley Northwest (9-11), 3 p.m. Tuesday
•winners will play at 6 p.m. Tuesday in the regional championship game
Regional #3 at Olathe District Activity Center
No. 3 Olathe South (18-2) vs. No. 14 Shawnee Mission South (3-17), 4:30 p.m. Wednesday
No. 6 Gardner Edgerton (12-8) vs. No. 11 Blue Valley North (8-12), 3 p.m. Wednesday
•winners will play at 6 p.m. Wednesday in the regional championship game
Regional #4 at College Boulevard Activity Center
No. 4 Olathe Northwest (14-6) vs. No. 13 Shawnee Mission East (5-15), 3 p.m. Monday
No. 5 Blue Valley West (13-7) vs. No. 12 Shawnee Mission North (8-12), 4:30 p.m. Monday
•winners will play at 6 p.m. Monday in the regional championship game
6A West
Regional #1 at Derby High Park
No. 1 Derby (18-2) vs. No. 16 Junction City (2-18), 4:30 p.m. Tuesday
No. 8 Haysville-Campus (11-9) vs. No. 9 Topeka High (9-11), 3 p.m. Tuesday
•winners will play at 6 p.m. Tuesday in the regional championship game
Regional #2 at Two Rivers Youth Complex (Wichita)
No. 2 Wichita Northwest (15-5) vs. No. 15 Wichita East (2-18), 4:15 p.m. Monday
No. 7 Free State (13-7) vs. No. 10 Wichita South (6-14), 3 p.m. Monday
•winners will play at 5:30 p.m. Monday in the regional championship game
Regional #3 at Washburn Rural
No. 3 Washburn Rural (15-5) vs. No. 14 Wichita North (3-17), 3:30 p.m. Thursday
No. 6 Wichita Southeast (13-7) vs. No. 11 Manhattan (6-14), 2 p.m. Thursday
•winners will play at 5 p.m. Thursday in the regional championship game
Regional #4 at Tangeman Sports Complex (Garden City)
No. 4 Garden City (15-5) vs. No. 13 Hutchinson (5-15), 4:30 p.m. Tuesday
No. 5 Dodge City (15-5) vs. No. 12 Wichita West (5-15), 3 p.m. Tuesday
•winners will play at 6 p.m. Tuesday in the regional championship game
COMMENTS