Kansas high school sports scores for Oct. 28
Football
High School
Blue Valley 41, Blue Valley West 13
Blue Valley NW 20, Blue Valley North 12
Hays 33, McPherson 7
Hutchinson 42, Garden City 13
Junction City 52, Emporia 7
Wichita Kapaun 48, Newton 0
K.C. Harmon 27, Wyandotte 26, OT
LawrenceHigh 57, Topeka High 3
Lawrence Free State 32, Washburn Rural 15
Liberal 41, Goddard 17
Maize 15, Dodge City 7
Manhattan 39, Wichita Heights 37
Olathe East 28, Olathe South 14
Olathe North 31, Olathe Northwest 6
Overland Park Aquinas 70, Schlagle 7
Paola 44, Ottawa 8
Pittsburg 34, Gardner-Edgerton 15
Roeland Park Miege 34, Kansas City Sumner 24
Salina Central 56, Topeka West 6
Salina South 47, Great Bend 28
Shawnee Heights 40, Mill Valley 14
Shawnee Mission West 51, SM North 0
Topeka Seaman 41, Highland Park 12
Wichita Campus 28, Wichita North 7
Wichita Carroll 42, Valley Center 0
Wichita East 33, Wichita South 24
Wichita Southeast 56, Derby 13
High School Pairings
Friday’s Games
CLASS 6A
Shawnee Mission South (4-5) at Olathe East (9-0)
Free State (4-5) at SM West (8-1)
Olathe South (8-1) at SM East (6-3)
Blue Valley Northwest (7-2) at Lawrence (8-1), 7:30 p.m., Haskell Stadium
Junction City (4-5) at Wichita Northwest (9-0)
Garden City (4-5) at Wichita Southeast (4-5) at Carpenter Stadium
Wichita Campus (6-3) at Manhattan (7-2)
Wichita East (4-5) at Hutchinson (8-1)
CLASS 5A
Paola (8-1) at Blue Valley (8-1)
KC Turner (3-6) at Olathe North (5-4)
Blue Valley West (6-3) at Pittsburg (7-2)
Shawnee Heights (3-6) at OP Aquinas (7-2)
Goddard (5-4) at Salina Central (9-0)
Wichita Kapaun (6-3) at Salina South (6-3)
Topeka Seaman (7-2) at Liberal (6-3)
Great Bend (7-2) at Wichita Carroll (8-1)
Tuesday’s Games
(All kickoffs at 7 p.m. except where noted)
First round pairings
CLASS 4A
Clay Center (4-5) at Ulysses (8-1), 5 p.m.
Fort Scott (5-4) at Columbus (6-3)
Eudora (8-1) at Louisburg (7-2)
K.C. Ward (5-4) at Tonganoxie (8-1)
Atchison (6-3) at Topeka Hayden (9-0)
Labette County (7-2) at Chanute (8-1)
Prairie View (3-6) at Baldwin (8-1)
Perry-Lecompton (8-1) at Lansing (8-1)
Royal Valley (4-5) at Holton (9-0)
Wellington (7-2) at Augusta (8-1)
Abilene (7-2) at Wichita Collegiate (9-0)
Kingman (4-5) at Andale (9-0)
Hugoton (8-1) at Concordia (5-4)
Andover Central (6-3) at Rose Hill (8-1)
Andover High (5-4) at Chapman (8-1)
Buhler (2-7) at Pratt (5-4)
CLASS 3A
Holcomb (6-3) at Garden Plain (9-0), 6 p.m.
Conway Springs (8-1) at Lakin (7-2), 6 p.m.
Pleasanton Ridge (8-1) at Rock Creek (4-5)
Osage City (3-6) at Rossville (6-3)
Humboldt (6-3) at Wellsville (6-3)
Neodesha (2-7) at Galena (9-0)
Sabetha (4-5) at McLouth (9-0)
Northern Heights (7-2) at Silver Lake (9-0)
Burlington (7-2) at Frontenac (5-4)
Southeast Cherokee (6-3) at Fredonia (5-4)
Norton (6-3) at Riley County (8-1)
Hesston (7-2) at Hoisington (8-1)
West Elk (5-4) at Hutchinson Trinity (7-2)
Beloit (7-2) at Phillipsburg (8-1)
Lyons (3-6) at Southeast of Saline (8-1)
Halstead (5-4) at Caney (9-0)
CLASS 2-1A
Frankfort (4-5) at Lebo (9-0), 6 p.m.
Doniphan West (7-2) at Troy (6-3)
St. Marys (5-4) at Washington (8-1)
Moundridge (5-4) at Remington (8-1)
Uniontown (6-3) at Sedan (8-1)
Jefferson North (4-5) and Centralia (8-1)
Olpe (7-2) at Canton-Galva (9-0)
Oxford (1-8) at Pittsburg Colgan (8-0)
Lincoln (3-6) at Sacred Heart (7-2)
Oberlin (5-4) at Smith Center (9-0)
Ness City-Dighton (5-4) at St. Francis (7-2)
Sublette (4-5) at St. John (6-3)
Bennington (7-2) at Claflin (8-1)
Ellis (5-4) at Hoxie (6-3)
Atwood (3-6) at Oakley (9-0)
LaCrosse (6-3) at Stanton County (6-3)
8-MAN I
Spearville (6-3) at Kensington (8-1), 6 p.m.
Clifton-Clyde (8-1) at Baileyville (8-1)
Pleasanton (7-2) at Hope (8-0)
Blue Valley Randolph (5-4) at Pike Valley (9-0)
Goessel (7-2) at Southern Coffey County (9-0)
Macksville (7-2) at Caldwell (7-2)
Pretty Prairie (7-2) at South Barber (9-0)
Victoria (7-2) at Jetmore (9-0)
8-MAN II
Little River (5-4) at Bern (7-1), 6 p.m.
Argonia (8-1) at Madison (9-0), 6 p.m.
Centre (6-3) at Sylvan (7-2)
Waverly (8-1) at South Haven (8-1)
Ingalls (7-2) at Haviland (7-2)
Cheylin (4-5) at Palco (7-1)
Fowler (8-1) at South Gray (6-3)
Northern Valley (6-2) at Weskan (6-3)