High School Sports

High School Sports

Seabury girls 10th at state cross country

October 28, 2017

Advertisement

Bishop Seabury sophomore Sami Dennon placed 12th at the Class 2A state cross country meet Saturday at Wamego Country Club, leading Seabury’s girls team to 10th in the team standings.

Dennon finished in 21:00.0, while freshman Morgan Orozco followed in 33rd in 22:44.6. Sabrina Eicher (71st place), Cavan McCabe (74th), Addie Bay (75th) and Audrey Nguyen-Hoang (88th) rounded out the Seahawks runners.

In the 2A boys race, Seabury sophomore Henry Nelson took fourth place, his second straight season placing inside of the top 10.

Nelson, Seabury’s only boys state qualifier, finished in 17:08.7.

Baldwin girls win state title

Baldwin High’s girls cross country team won a Class 4A state championship Saturday at Wamego Country Club with three runners earning medals.

Freshman Ambrynn Stewart was fourth in 19:45.2, while junior Natalie Beiter followed in eighth and freshman Lauren Russell was 16th.

Baldwin’s boys cross country team placed seventh at state, while Tonganoxie was ninth. Baldwin senior Parker Wilson took sixth in 16:52.2.

Class 2A state meet

Saturday at Wamego Country Club

Girls

Team scores: Bennington 24, Ellinwood 121, Berean Academy 122, Sacred Heart 148, Kiowa County 150, Trego Community 176, Stanton County 183, St. Mary’s Colgan 186, KC Christian 194, Seabury 196, Lyndon 207, Syracuse 227.

Seabury results: 12. Sami Dennon, 21:00.0; 33. Morgan Orozco, 22:44.6; 71. Sabrina Eicher, 24:45.4; 74. Cavan McCabe, 24:56.8; 75. Addie Bay, 25:02.6; 88. Audrey Nguyen-Hoang, 27:05.8.

Boys

Seabury result: 4. Henry Nelson, 17:08.7.

Class 4A state meet

Saturday at Wamego Country Club

Girls

Team scores: Baldwin 61, Andover Central 92, Fort Scott 110, Basehor-Linwood 130, Miege 136, Buhler 143, Wichita Trinity 146, Chapman 214, Circle 218, Louisburg 225, Anderson County 232, Hugoton 257.

Baldwin results: 4. Ambrynn Stewart, 19:45.2; 8. Natalie Beiter, 20:01.9; 16. Lauren Russell, 20:29.1; 35. Lindsey Toot, 21:20.0; 44. Josephine Boyle, 21:27.6; 66. Selena Silk, 22:01.9; 67. Maiki Martinez, 22:03.9.

Tonganoxie result: 34. Kristi Chambers, 21:34.1.

Boys

Team scores: Circle 54, Andover Central 59, Hugoton 83, El Dorado 123, Girard 154, Smoky Valley 163, Baldwin 174, Wamego 193, Tonganoxie 209, Ottawa 223, Hayden 248, Iola 289.

Baldwin results: 6. Parker Wilson, 16:52.2; 32. Jacob Bailey, 17:29.4; 65. Jayce Dighans, 18:16.1; 69. Henry Letner, 18:24.5; 74. Will Harvey, 18:35.3; 75. Hudson Allen, 18:36.3; 81. Riley Russell, 18:45.8.

Tonganoxie results: 34. Calvin Morgan, 17:36.3; 56. Jakob Foley, 18:02.3; 64. Jakob Edholm, 18:14.4; 68. Chandler Hamman, 18:23.1; 76. Joshua Bosley, 18:40.4; 77. Dylan Graham, 18:40.8; 93. Aidan Boone, 19:04.2.

Eudora result: 37. Noah Katzenmeier, 17:40.0.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.

loading...