LHS wrestlers 2-3 at O-North
Olathe ? Lawrence High’s wrestling team went 2-3 in the Wrestle for the Cure on Saturday at Olathe North.
The Lions defeated Shawnee Mission East, 53-30, and Emporia, 36-27, and fell to Blue Valley Northwest, 69-12, Olathe North, 61-15, and Leavenworth, 58-18.
Alan Clothier won five matches for the Lions.
Olathe North Duals
Lawrence High results
Blue Valley Northwest defeated Lawrence 69-12
126 – Carson Jumping Eagle (Lawrence) over Brooks Rockey (Blue Valley Northwest) Fall 4:00
132 – Sam Elliott (Blue Valley Northwest) over Ja`Melle Dye (Lawrence) Fall 2:43
138 – Jason Laramore (Blue Valley Northwest) over Cade Burghart (Lawrence) Fall 1:36
170 – Max Tierney (Blue Valley Northwest) over Santino Gee (Lawrence) Dec 5-3
182 – Alan Clothier (Lawrence) over Joey Mitchell (Blue Valley Northwest) Fall 2:30
220 – Blake Johnson (Blue Valley Northwest) over Kevin Nichols (Lawrence) Fall 0:43
Olathe North defeated Lawrence 61-15
126 – Tyler Flood (Olathe North) over Ja`Relle Dye (Lawrence) Fall 2:39
132 – Ruben Castenda (Olathe North) over Ja`Melle Dye (Lawrence) Dec 10-5
138 – Cade Burghart (Lawrence) over Sia Marrie (Olathe North) TF 28-12
170 – Santino Gee (Lawrence) over Ryan Huck (Olathe North) Maj 10-0
182 – Alan Clothier (Lawrence) over Jonya Boyd (Olathe North) Fall 1:17
220 – Brandon Huntley (Olathe North) over Kevin Nichols (Lawrence) Maj 11-3
Lawrence defeated Shawnee Mission East 53-30
120 – Marcus Cassella (Lawrence) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Carson Jumping Eagle (Lawrence) over Billey Sellers (Shawnee Mission East) TF 15-0
132 – Ja`Melle Dye (Lawrence) over Andrew Schmidt (Shawnee Mission East) Fall 3:08
138 – Ja`Melle Dye (Lawrence) over Austin Wilson (Shawnee Mission East) Fall 5:28
145 – Cade Burghart (Lawrence) over Jake Lowery (Shawnee Mission East) Fall 0:51
152 – Pierce Saturday (Lawrence) over Zane Martin (Shawnee Mission East) Fall 0:50
170 – Santino Gee (Lawrence) over William Schmidt (Shawnee Mission East) Fall 5:53
182 – Alan Clothier (Lawrence) over Grant Kline (Shawnee Mission East) Fall 2:41
195 – Justin Schuman (Shawnee Mission East) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Kevin Nichols (Lawrence) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Justin Finnigan (Shawnee Mission East) over Darion Locket (Lawrence) Fall 1:59
Lawrence defeated Emporia 36-27
120 – Hunter Williams (Emporia) over Marcus Cassella (Lawrence) Fall 0:24
126 – Carson Jumping Eagle (Lawrence) over Nilton Sandoval (Emporia) Dec 9-2
132 – Isaac Williams (Emporia) over Ja`Melle Dye (Lawrence) Dec 4-2
138 – Ja`Melle Dye (Lawrence) over Joey Rodriguez (Emporia) Fall 5:42
145 – Cade Burghart (Lawrence) over Austin Umana (Emporia) TF 15-0
160 – Drew Baker (Emporia) over Pierce Saturday (Lawrence) Fall 1:43
170 – Santino Gee (Lawrence) over Tyler Lindquist (Emporia) Fall 3:29
195 – Alan Clothier (Lawrence) over Nick Kirmer (Emporia) Maj 14-4
220 – Kevin Nichols (Lawrence) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Darion Locket (Lawrence) over Unknown (Unattached) Forf
Leavenworth defeated Lawrence 58-18
120 – Malieke Wright (Leavenworth) over Marcus Cassella (Lawrence) Fall 1:49
126 – Carson Jumping Eagle (Lawrence) over Rylee Styler (Leavenworth) Fall 1:37
132 – Ja`Melle Dye (Lawrence) over Joseph Hancock (Leavenworth) SV-1 3-1
138 – Anthony Gould (Leavenworth) over Ja`Melle Dye (Lawrence) Fall 2:27
145 – Hayes Edwards (Leavenworth) over Cade Burghart (Lawrence) Fall 1:35
170 – Daniel Butler (Leavenworth) over Santino Gee (Lawrence) Maj 20-6
182 – Alan Clothier (Lawrence) over Jake Harrington (Leavenworth) Dec 3-0
220 – Kevin Nichols (Lawrence) over Truman Thomas (Leavenworth) Fall 1:50