Advertisement

High School Sports

High School Sports

Finley sisters pace Lions in track meet

May 10, 2014, 12:42 a.m. Updated May 10, 2014, 6:02 p.m.

Advertisement

— Matia and Rebecca Finley once again led Lawrence High’s girls track team.

Matia and Rebecca finished 1-2 in the discus with marks of 145 feet, 4 inches and 132-10 at the Shawnee Mission North Relays.

Matia was runner-up in the shot put with a throw of 38-101⁄2.

The Lions had a first-place finish on the track as well, with the 4x400-meter team of Leah Gabler, Kyleigh Severa, Marissa Pope and Jensen Edwards coming in at a time of 4:00.23.

“We looked good on the field and the track,” LHS coach Jack Hood said.

Lawrence High had four competitors place on the boys side, with Tae Shorter leading the way. Shorter finished fifth in the triple jump with a mark of 43-10 and seventh in the long jump at 20-113⁄4.

Free State’s results weren’t available Friday night.

LHS and Free State will return Friday to Shawnee Mission North for the Sunflower League Championships.

May 10 update: Free State senior Bailey Sullivan set a new school record in the 800-meters and her first place finish helped the Firebirds' girls take second at the meet.

Sullivan's time of 2:15.58 in the 800 is also the fastest in Kansas this year.

Shawnee Mission North Relays

Friday at SM North

Team girls standings: 1. Olathe East 70; 2. Free State 66; 3. Lawrence High 62; 4. St. James 58; 5. Emporia 46; 6. Saint Thomas Aquinas 43; 7. SM North 38; 8. Marantha 30; 9. SM South 28; 10. SM West 25; 11. Olathe North 23; t-12. Blue Valley West 21; t-12. Gardner-Edgerton 21; 14. Olathe South 19; t-15. SM East 18; t-15. Olathe Northwest; 17. Lansing 17; 18. Leavenworth 16; 19. F L Schlagle 14; t-20. Mill Valley 12; t-20. Girard 12; t-22. De Soto 10; t-22. Blue Valley Northwest 10; 24. SM Northwest 8; 25. Blue Valley North 7; 26. Blue Valley 5; 27. Sumner Academy 3.

Team boys standings: 1. Olathe East 99; 2. Olathe North 48; 3. Olathe South 46; 4. SM West 42; 5. Mill Valley 39.5; 6. Leavenworth 38; 7. SM North 32; 8. Ottawa 30; 9. Blue Valley Northwest 26; t-10. Blue Valley 25; t-10. Saint Thomas Aquinas 25; 12. F L Schlagle 21; 13. St. James 20; t-14. Blue Valley West 18; t-14. Bishop Miege 18; t-14. SM South 18; 17. SM Northwest 17; t-18. Free State 16; t-18. Turner 16; t-20. Lawrence High 15; t-20. Girard 15; 22. Gardner-Edgerton 13; 23. Maranatha 11.5; t-24. Emporia 11; t-24. De Soto 11; 26. Blue Valley North 10; t-27. Olathe Northwest 8; t-27. Blue Valley Southwest 8; 29. SM East 3; 30. Lansing 1.

City girls placers

100-meter dash: 7. Alexa Harmon-Thomas, FS, 12.88.

200-meter dash: 2. Laura Kennard, FS, 26.10.

400-meter dash: 2. Laura Kennard, FS, 58.95. 3. Jensen Edwards, LHS, 59.47.

800-meters: 1. Bailey Sullivan, FS, 2:15.58.

1600-meters: 2. Emily Venters, FS, 5:01.42. 5. Claire Sanner, FS, 5:20.97.

100-meter hurdles: 2. Kiara Clark, FS, 15.35. 6. Gabbi Dabney, FS, 15.98.

4x400-meter relay: 1. Leah Gabler, Kyleigh Severa, Marissa Pope, Jensen Edwards, LHS, 4:00.41.

4x100-meter relay: 6. Myah Yoder, Kyleigh Severa, Marissa Pope, Jensen Edwards, LHS, 50.37.

Long jump: 5. Kyleigh Severa, LHS, 16-11.

High jump: 5. Katie Lomshek, LHS, 4-11.

Discus: 1. Matia Finley, LHS, 145-04. 2. Rebecca Finley, LHS, 132-10. 4. Hannah Shoemaker, FS, 116-08.

Shot Put: 2. Matia Finley, LHS, 38-10.5. 4. Rebecca Finley, LHS, 37-07.5.

Javelin: 1. Scout Wiebe, FS, 127-05. 5. Caroline Dykes, LHS, 117-01.

City boys placers

100-meter dash: 7. J’Mony Bryant, LHS, 11.29.

400-meter dash: 8. Elijah Harvey, FS, 51.84.

3200-meters: 7. Ryan Liston, FS, 9:53.29.

110-meter hurdles: 7. Dearion Cooper, LHS, 15.55.

4x100-meter relay: 6. LHS, 43.62.

Pole vault: 1. Trevor Hills, FS, 14-03.

Long jump: 7. Tae Shorter, LHS, 20-11.75.

Triple jump: 5. Tae Shorter, LHS, 43-10. 7. Erik Parrish, LHS, 43-07.

Javelin: 6. Lucas Werner, FS, 165-04.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.