Advertisement

High School Sports

High School Sports

LHS wrestling sixth at BVNW Invitational

January 26, 2014

Advertisement

— Alan Clothier took first place in the 182-pound weight class, and the Lawrence High wrestling team took sixth on Saturday at the 18-team Blue Valley Northwest Invitational.

Xavier Kenney placed third at 106, Garrett Girard third at 132 and Ryan Bellinger third at 170 for the Firebirds. FSHS scored 126 points on a day when heavyweight Alex Jones missed the meet for a recruiting trip.

“For the guys to pull it together and finish as high as they did and score as many points without our heavyweight ... we figured we should be right in the mix if we get everyone qualified for state in the coming weeks,” LHS coach Pat Naughton said.

The Lions take on rival Free State in a dual on Wednesday night at LHS before traveling to the Olathe North tournament next Saturday.


Results

Blue Valley Northwest Invitational

Saturday at Blue Valley Northwest

Team scores: 1. BV Northwest 255.5, 2. Manhattan 232.0, 3. Andover 168.5, 4. Olathe Northwest 147.0, 5. Hutchinson 142.0, 6. Lawrence 126.0, 7. Bonner Springs 124.0, 8. Turner 102.0, 9. BV West 100.0, 10. Olathe East 94.5, 11. SM South 93.0, 12. BV North 92.0, 13. SM Northwest 88.0, 14. SM West 83.0, 15. Blue Valley 81.0, 16. Olathe South 75.5, 17. Topeka High 64.0, 18. Harmon 44.0, 19. zBVNW JV 37.0.

LHS results

106 pounds: Xavier Kenney (Lawrence) pinned Lance Page (Hutchinson). Xavier Kenney (Lawrence) pinned Johnny Douglas (BV North). Darion Bailey (Olathe South) won by decision over Xavier Kenney (Lawrence), 7-3. Xavier Kenney (Lawrence) pinned Parker Ritchie (zUNA). Xavier Kenney (Lawrence) won by decision over Carter Guyer (Andover), 18-7.

120 pounds: Sam Elliott (BV Northwest) won by tech fall over Jhon Jacob (Lawrence), 3:17. Hagen Kent (Hutchinson) won by major decision over Jhon Jacob (Lawrence), 9-0. Jhon Jacob (Lawrence) won by decision over Coulter Strauss-LAW, 11-4.

126 pounds: Alex Rooney (Blue Valley) won by major decision over Cade Burghart (Lawrence), 10-2. Doug Newcomb (Olathe Northwest) pinned Cade Burghart (Lawrence).

132 pounds: Garrett Girard (Lawrence) pinned Connor Gould (zBVNW JV). Garrett Girard (Lawrence) won by decision over Evan Pardue (Olathe Northwest), 5-2. Husayn Sultani (Olathe East) won by decision over Garrett Girard (Lawrence), 4-2. Garrett Girard (Lawrence) won by decision over Sean Salerno (BV Northwest), 5-0. Garrett Girard (Lawrence) won by decision over Tyler Freeman (Turner), 5-2.

138 pounds: Zech Warren (Lawrence) won by major decision over Gage Herron (Bonner Springs), 19-6. Charlie Nelson (BV Northwest) won by major decision over Zech Warren (Lawrence), 8-0. Zech Warren (Lawrence) won by forfeit over Egil Enriquez (zUNA). Lewis Smith (SM South) won by decision over Zech Warren (Lawrence), 5-4. Zech Warren (Lawrence) won in sudden victory - 1 over Anthony Macaluso (Olathe Northwest), 8-6. Zech Warren (Lawrence) won by decision over Austin Tudor (Harmon), 14-9.

145 pounds: Tucker Wilson (Lawrence) won by decision over Terrance Brockman (SM South), 5-0. Jaquwan Stone (BV Northwest) won by major decision over Tucker Wilson (Lawrence), 13-5. Tucker Wilson (Lawrence) won by decision over Juliean Winters (Turner), 5-1. Adam Vanausdall (SM Northwest) won by decision over Tucker Wilson (Lawrence), 4-2. Tucker Wilson (Lawrence) won by major decision over Alex Waggoner (BV North), 11-2. Tucker Wilson (Lawrence) won by decision over Alec Stock (Andover), 2-0.

152 pounds: Luke Middleton (Olathe Northwest) won by injury default over Cy Burghart (Lawrence). Austin Crawford (Blue Valley) won by forfeit over Cy Burghart (Lawrence).

160 pounds: Isaias Rojo (Lawrence) won by decision over Patrick Haase (Olathe South), 1-0. Isaias Rojo (Lawrence) pinned Josh Peck (zBVNW JV). Matt McLeod (BV North) pinned Isaias Rojo (Lawrence). Jordan Mauk (Bonner Springs) won by injury default over Isaias Rojo (Lawrence). Jake Dusenbury (Andover) won by injury default over Isaias Rojo (Lawrence).

170 pounds: Ryan Bellinger (Lawrence) won by decision over Eric Foerster (BV Northwest), 7-4. Ryan Bellinger (Lawrence) pinned Alex Knight (Olathe Northwest). AJ Totta (Blue Valley) won in tie breaker - 1 over Ryan Bellinger (Lawrence), 4-3. Ryan Bellinger (Lawrence) won by decision over Isaac Walton (BV North), 7-0. Ryan Bellinger (Lawrence) pinned Dauby Knight (Topeka High).

182 pounds: Alan Clothier (Lawrence) pinned Blake Johnson (BV Northwest). Alan Clothier (Lawrence) pinned Ryan Klepper (BV North). Alan Clothier (Lawrence) won by injury default over LaPhonso McKinnis (SM Northwest).

195 pounds: John Drake (Lawrence) pinned Walker Ackerson (Olathe South). Rasheed Brady (SM South) pinned John Drake (Lawrence) . Edgar Contreras (Harmon) pinned John Drake (Lawrence). Jake Yarbrough (Olathe Northwest) won by forfeit over John Drake (Lawrence).

Comments

Chris Bell 10 months, 3 weeks ago

In this article, twice you reference Lion wrestlers as Firebirds. I sure hope that mistake was corrected on the print side. Congratulations to the Lawrence "Lions" wrestling team.

Commenting has been disabled for this item.