Advertisement

Sports

Sports

Firebirds 1st, Lions 2nd at FSHS swim invite

April 10, 2013

Advertisement

Free State girls swimming won its own invitational meet with 638 points, followed by Lawrence High with 476 points, on Tuesday at Lawrence Indoor Aquatic Center.

Free State’s Cierra Campbell won the 200 and 100 freestyle and swam on the winning 200 and 400 freestyle relays.

Courtney Caldwell won the 50 freestyle and 100 backstroke and swam on the winning 200 medley and 400 freestyle relays. Caldwell was joined on the relays by FSHS teammate Sydney Sirimongkhon-Dyck, who also took first in the 100 breaststroke.

Lawrence High’s Heather Cistola swam to first place in the 500 freestyle, and Gretchen Frick won the 200 IM.

Free State Invite

Tuesday at Lawrence Indoor Aquatic Center

Team results: Free State 638, Lawrence High 476, SM Northwest 444, SM South 246, Bishop Miege 223, KC Turner 125.

200 medley relay: 1. Free State A (Lucy Sirimongkhon-Dyck, Kat LaFever, Courtney Caldwell, Sydney Sirimongkhon-Dyck) (1:54.11); 2. Lawrence A (Miranda Rohn, Gretchen Frick, Heather Cistola, Nicole Oblon) (1:58.85); 4. Free State B (Eliza Anderson, Eliot Eckersley, Anna McCurdy, Linda Liu); 5. Lawrence B (Sarah Smoot, Hannah Lee, Alex Ginsberg, Annie Odrowski) (2:12.46); 8. Free State C (Bailey Watson, Riley Koch, Trust Marshall, Chloe Riedemann) (2:15.24); 9. Free State D (Ella Schoenen, Emma Norwood, Rosemary Black, Erin Fisher) (2:16.76); 14. Lawrence D (Celie Davison, Taylor Schoepf, Madison Ruder, Karlie Rosenberger) (2:35.55); 16. Lawrence C (Emily Murphy, Maggie Wiseman, Andrea Summey, Haley Powers) (2:42.37).

200 freestyle: 1. Cierra Campbell, Free State (1:58.47); 3. Miranda Rohn, Lawrence (2:05.95); 5. Alexa Malik, Free State (2:09.98); 6. Morgan Miller, Free State (2:10.28); 10. Nicole Kelly, Lawrence (2:26.32); 11. Mary Wroten, Lawrence (2:32.01); 16. Abbie Wise (2:44.82).

200 IM: 1. Gretchen Frick, Lawrence (2:17.25); 2. Lucy Sirimongkhon-Dyck, Free State (2:21.26); 3. Kate McCurdy, Free State (2:26.11); 4. Alex Ginsberg, Lawrence (2:35.90); 5. Eliot Eckersley, Free State (2:37.10); 9. Olivia Loney, Free State (2:47.52); 13. Andrea Summey, Lawrence (3:06.89).

50 freestyle: 1. Courtney Caldwell, Free State (24.25); 2. Eliza Anderson, Free State (25.67); 5. Annie Odrowski, Lawrence (27.94); 6. Nicole Oblon, Lawrence (28.13); 8. Kat LaFever, Free State (28.20); 12. Linda Liu, Free State (28.68); 13. Sarah Smoot, Lawrence (28.78); 14. Rosemary Black, Free State (29.01); 15. Madison Ruder, Lawrence (29.20); 16. Chloe Riedemann, Free State (29.41); 17. Bailey Watson, Free State (29.46); 22. Erin Fisher, Free State (30.24); 23. Trust Marshall, Free State (30.32); 29. Riley Koch, Free State (31.35); 30. Taylor Schoepf, Lawrence (31.52).

1m diving: 2. Annie Soderberg, Free State (194.15); 3. Allison Williams, Lawrence (167.45); 4. Jacqueline Zaitz, Free State (155.02); 5. Haley Johnson, Free State (147.70); 6. Ashley Ammann, Lawrence (139.20); 7. Lindsey Fangman, Lawrence (132.65); 11. Katelyn Oury, Lawrence (93.85).

100 butterfly: 2. Sydney Sirimongkhon-Dyck, Free State (1:03.33); 3. Miranda Rohn, Lawrence (1:05.42); 5. Morgan Mille, Free State (1:07.85); 6. Anna McCurdy, Free State (1:08.84); 8. Hannah Lee, Lawrence (1:15.48); 10. Andrea Summey, Lawrence (1:26.93).

100 freestyle: 1. Cierra Campbell, Free State (55.08); 2. Eliza Anderson, Free State (56.31); 3. Gretchen Frick, Lawrence (56.63); 5. Annie Odrowski, Lawrence (1:00.87); 6. Linda Liu, Free State (1:02.54); 10. Nicole Kelly, Lawrence (1:03.55); 13. Emma Norwood, Free State (1:06.14); 14. Rosemary Black, Free State (1:06.62); 18. Abbie Wise, Lawrence (1:09.05); 27. Taryn Reed, Lawrence (1:12.88); 30. Nathalie Chow Yuen, Free State (1:14.25).

500 freestyle: 1. Heather Cistola, Lawrence (5:24.46); 2. Anna McCurdy, Free State (5:38.37); 3. Kate McCurdy, Free State (5:47.07); 4. Alex Ginsberg, Lawrence (6:03.79); 5. Eliot Eckersley, Free State (6:12.58); 7. Mary Wroten, Lawrence (6:50.02); 8. Madison Ruder, Lawrence (6:52.67).

200 freestyle relay: 1. Free State A (Lucy Sirmongkhon-Dyck, Alexa Malik, Kat LaFever, Cierra Campbell) (1:48.05); 3. Lawrence A (Nicole Oblon, Hannah Lee, Nicole Kelly, Sarah Smoot) (1:53.68).

100 backstroke: 1. Courtney Caldwell, Free State (58.84); 2. Lucy Sirimongkhon-Dyck, Free State (1:03.77); 3. Alexa Malik, Free State (1:08.18); 7. Erin Fisher, Free State (1:17.66); 9. Bailey Watson, Free State (1:18.28); 10. Chloe Reidemann, Free State (1:20.39).

100 breaststroke: 1. Sydney Sirimongkhon-Dyck, Free State (1:13.69); 2. Heather Cistola, Lawrence (1:14.45); 4. Kat LaFever, Free State (1:15.74); 9. Riley Koch, Free State (1:24.32).

400 freestyle relay: 1. Free State A (S. Sirimongkhon-Dyck, Campbell, Anderson, Caldwell) (3:44.81); 2. Lawrence A (Cistola, Odrowski, Rohn, Frick) (4:01.44).

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.