Advertisement

High School Sports

High School Sports

Harmon-Thomas sparks FSHS track

April 6, 2013

Advertisement

— Free State High’s Alexa Harmon-Thomas leapt 19 feet, 6 inches in the long jump — one of the top-10 best long jumps in state prep history — and won four individual titles at a track-and-field dual Friday at Blue Valley North.

Harmon-Thomas won the 100 hurdles (14.9 seconds), the 300 hurdles (49.43), the 200 (25.93) and the long jump, and the Firebirds won both team titles.

Other FSHS girls individual winners: Laura Kennard, 100, 12.7; Bailey Sullivan, 1,600, 5:38 and 400, 1:04; Morgan Noll, 800, 2:48.8; Clair Sanner, 3,200, 12:26; Scout Wiebe, javelin, 117-2; and Gabbi Dabney, high jump, 5-2.

Boys winners were: Alex Heath, 110 hurdles, 16.0; Stan Skwarlo, 1,600, 4:39.5 and 800, 2:04.2; TJ Cobbs, 300 hurdles, 43.82; Tyler Odell, 200, 24.24; Trail Spears, 3,200, 10:51; and Demarko Bobo, long jump, 20-0.

Free State results

Girls

4x800 relay — 1. Free State (11:02.3).

100 hurdles — 1. Alexa Harmon-Thomas (14.9); 2. Gabbi Dabney (15.37); 3. Kiara Clark (15.66).

100 — 1. Laura Kennard (12.7); 4. Mika Crews (13.6).

1600 — 1. Bailey Sullivan (5:38); 3. Christina Craig (6:04).

4x100 relay — 1. Free State (53.1).

400 — 1. Bailey Sullivan (1:04).

300 hurdles — 1. Alexa Harmon-Thomas (49.43); 2. Kiara Clark (51.69); 3. Gabbi Dabney (56.71).

800 — 1. Morgan Noll (2:48.8); 2. Christina Craig (2:51.7); 5. Chaise Hegrenes (2:54.5).

200 — 1. Alexa Harmon-Thomas (25.93); 2. Laura Kennard (27.64); 3. Mika Crews (28.15).

3200 — 1. Claire Sanner (12:26); 2. Molly McCord (12:52).

4x400 relay — Free State (4:25.4).

Discus — 2. Hannah Shoemaker (106-4); 3. Scout Wiebe (91-10); 4. Jillian Scheuler (79-1).

Long Jump — 1. Alexa Harmon-Thomas (19-6); 2. Gabbi Dabney (16-8 3/4); 4. Bri Martin (15-0).

Javelin — 1. Wiebe (117-2); 2. Shoemaker (90-1); 4. Schuler (86-5).

High Jump — 1. Gabbi Dabney (5-2).

Shot Put — 2. Hannah Shoemaker (32.5); 3. Kailee Dudlee (31-8 1/2).

Triple Jump — 2. Bri Martin (31-6 1/2).

Boys

4x800 relay — 1. Free State (8:47.3).

110 hurdles — 1. Alex Heath (16.0); 3. Rueben Wesley (16.4).

100 — 4. Isaac King (11.13); 5. Tony Edwards (11.3); 6. Ahmad Moukadden (11.4).

1600 — 1. Stan Skwarlo (4:39.5); 2. Ryan Liston (4:47.1); 5. Evan Smith (4:53.8).

4x100 relay — 1. Free State 1 (43.7); 3. Free State 2 (43.9).

400 — 3. Jordan Patrick (58.0); 4. Seth Maples (58.9).

300 hurdles — 1. TJ Cobbs (43.82); 2. Rueben Wesley (45.3); 4. Alex Heath (46.37).

800 — 1. Stan Skwarlo (2:04.2); 2. Evan Smith (2:12.7); 3. Ryan Liston (2:15.3).

200 — 1. Tyler Odell (24.24); 4. Andrew Baker (25.41).

3200 — 1. Trail Spears (10:51); 2. Thomas Becker (11:22).

4x400 relay — 1. Free State 1 (3:41); 3. Free State 2 (3:42.5).

Pole Vault — 2. Dan Krieger (12-6); 3. Trevor Hillis (12-0).

Discus — 2. Nick Hocking (125-3); 3. Austin Gray (112-2).

Long Jump — 1. Demarko Bobo (20-0); 4. Chase Kopf (17-7).

Javelin — 1. Warner (163-2); 3. Gregory (120-2).

High Jump — 3. Jackson Lockwood (6-4); 5. Taylor Krejci (5-10).

Shot Put — 2. Austin Gray (44-2); 3. Josiah LeBrun (43-1); 4. Nick Hocking (42-7).

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.