Advertisement

Archive for Sunday, September 2, 2001

Cross country results

September 2, 2001

Advertisement

Saturday at Johnson County CC

VARSITY

BOYS (5K)

Team scores: Lawrence 40, Shawnee Mission Northwest 45, Free State 56, SM East 116, Blue Springs South 171, Overland Park Aquinas 173, SM West 179, SM North 272, Park Hill (Mo.) 290, Ottawa 294.

LHS results: 3. Justin Riley, 16:42. 4. Dylan McClain, 16:49. 10. Andy Struble, 17:07. 11. Adam Beals, 17:07. 12. John Zehr, 17:08. 40. Harry Swartz, 18:43. 59. Brian Bennett, 19:52.

FSHS results: 5. Jason Jenny, 16:53. 8. Hiral Bhakta, 17:04. 9. Justin White, 17:06. 11. Eric Southard, 17:11. 21. Chris White, 17:28. 23. Adrian Ludwig, 17:33. 30. Damian Harden, 17:57.

GIRLS (2 miles)

Team scores: SM Northwest 50, SM East 76, Blue Springs (Mo.) South 95, Free State 97, OP Aquinas 106, Lawrence 135, SM North 230, SM West 233, Topeka Hayden 284, Park Hill 309.

LHS results: 1. Sarah Butler, 12:10. 20. Lauren Davis, 13:03. 34. Liz Kincaid, 13:41. 35. Meg Gentry, 13:42. 45. Erin Bennett, 14:05. 53. Mary Moddrell, 14:28. 65. Dyana Lawrence, 14:56.

FSHS results: 3. Mallory Richardson, 12:25. 18. Maggie Brooke, 12:58. 21. Annie McEnroe, 13:04. 23. Robyn Lee, 13:05. 32. Lindsey Witthaus, 13:34. 40. Allison Yoder, 13:53.

JUNIOR VARSITY

BOYS (5K)

Team scores: SM Northwest 19, Free State 71, OP Aquinas 91, SM East 140, Blue Springs (Mo.) South 144, SM West 155, Lawrence 227, Topeka Hayden 292, SM North 350.

LHS results: 28. Michael Shackleford, 19:40. 30. Jacob Rahmaier, 19:44. 54. Jeff Cravens, 20:47. 56. Chris Patch, 21:05. 59. Dave Beals, 21:18. 68. Drew Vogel, 21:37. 72. Ben Robertson, 22:15. 79. Jonathan Weygint, 23:19. 85. Adam Buhler, 24:54.

FSHS results: 3. JonDavid Hertzel, 18:19. 9. Micah Salkind, 19:01. 12. Ethan Andyshak, 19:12. 20. Kyle Case, 19:21. 22. Jared MacDonald, 19:31. 23. Jon Riley, 19:33. 48. Michael Lee, 20:25.

GIRLS (2 miles)

Team scores: SM Northwest 24, OP Aquinas 53, Blue Springs South 99, SM East 105, Free State 185, Lawrence 192.

LHS results: 31. Jenni Beasley, 14:30. 33. Megan Davis, 14:33. 36. Lynn Yoder, 14:36. 45. Jessica Hirschey, 15:26. 47. Megan Hershisher, 15:34. 54. Lia DeRoin, 15:37. 55. Christy Allen, 15:46. 59. Anna Thurmaier, 15:49. 63. Beth Sheely, 16:27. 67. Erin Chaput, 17:17.

FSHS results: 27. Rychel Johnson, 14:21. 35. Caitlin Donnelly, 14:36. 39. Dawn Filkins, 14:48. 40. Kelsey Mellard, 14:56. 44. Laura Cooper, 15:26.

C-TEAM

BOYS

FSHS results: 7. James Scollon, 20:03. 29. Austen Head, 20:58. 36. Ryan Schneider, 21:14. 88. Andy Frye, 23:02. 92. Ricky Falley, 23:08. 112. Brian Robinson, 23:58. 139. Dan Saunders, 26:59. 140. Justin Stevens, 27:06. 141. David Hilleland, 27:26.

GIRLS

FSHS results: 54. Emily McEnroe, 15:49. 69. Kelsey Randall, 16:12. 72. Austin Ice, 16:17. 86. Ellen Beard, 16:41. 103. Danielle Coleman, 16:53. 117. Kelly Perme, 17:23. 130. Eva Bauer, 18:36. 135. Teija Cheung, 19:15.

Commenting has been disabled for this item.