Advertisement

Archive for Monday, July 30, 2001

SSG results

July 30, 2001

Advertisement

MEN

Overall winner: Brent Behrens, Lawrence, 32:31.22.

15-19: 1. Kyle Doperalski, Wamego, 34:42.57. 2. D.J. Hilding, Lawrence, 34:53.91. 3. Joe Moore, Green, 36:06.41.

20-24: 1. Warren Bergquist, Osage City, 37:14.23. 2. Peter Buler, 37:28.43. 3. Kevin McCullough, Lawrence, 39:06.49.

25-29: 1. David Johnson, Lawrence, 35:08.27. 2. Keith Wright, Lawrence, 46:39.29. 3. Deron Belt, Lawrence, 48:22.58.

30-34: 1. Lester Natoni, Lawrence, 39:17.48. 2. Lance Schamberger, Kansas City, 39:53.57. 3. Jeff Slimp, Manhattan, 40:25.43.

35-39: 1. Michael Hughes, Lawrence, 38:32.73. 2. Mike Potts, Kansas City, 40:12.41. 3. Evan Ice, Lawrence, 46:44.85.

40-44: 1. Terry George, Gardner, 38:19.78. 2. Brian Daldorph, Lawrence, 39:26.50. 3. Marc Moore, Green, 39:34.02.

45-49: 1. Thomas Williams, Topeka, 43:38.02. 2. Charles Gilreath, Lawrence, 49:09.03. 3. David Jensen, Topeka, 51:26.05.

50-54: 1. Michael Worley, Lawrence, 43:21.24. 2. Stephen DeVillier, Lawrence, 46:27.01. 3. John Stambaugh, Berryton, 48:52.46.

55-59: 1. Don Baker, Topeka, 46:59.59. 2. Jim Rose, Topeka, 55:30.70.

60-64: 1. Clay Lang, Topeka, 54: 11.54.

65-69: 1. Ray Mansfield, Shawnee Mission, 68:02.54.

WOMEN

Overall winner: Susie Fagan, Lawrence, 44:04.92.

14-U: 1. Megan Wyett, Lawrence, 53:58.09.

15-19: 1. Maggie Sullivan, Bonner Springs, 53:01.69.

20-24: 1. Amy Penny, Hutchinson, 47:19.95. 2. Nicole Thompson, Lawrence, 49:06.82. 3. Danielle Haldeman, Manhattan, 52:24.79.

25-29: 1. Sandy Sciasia, Lawrence, 50:25.46. 2. Kiersten Gens, 53:16.55.

30-34: 1. Glenda Williams, DeSoto, 59:52.75.

35-39: 1. Kirsten Price, Lawrence, 57:46.04. 2. Sharon Bartal, Wichita, 63:29.14. 3. Teri Morris, Scranton, 66:07.97.

40-44: 1. Diane Greenleaf, Wichita, 52:26.62. 2. Vickie Stainbook, Pomona, 63:03.30. 3. Pamela Blechinger, Lawrence, 67:46.65.

45-49: 1. Cathy Curless, Lawrence, 55:39.14. 2. Stevana McCullough, Olathe, 75:54.93.

55-59: 1. Linda Recart, Kansas City, 63:02.05.

5K

MEN

Overall winner: Nathaniel Wheatley, Cherryvale, 15:39.26.

12-U: 1. B. Delich, Independence, 21:50.92. 2. Sam Heim, Emporia, 23:05.28. 3. James Ward, Shawnee Mission, 25:06.89.

14-U: 1. Kory Cool, Manhattan, 17:47.83. 2. Randy Miller, Onaga, 23:55.83. 3. Michael Merz, Meriden, 24:11.76.

15-19: 1. Matt Noonan, Baldwin, 16:20.29. 2. Tyler Roark, Hutchinson, 17:01.01. 2. Samuel Farleigh, Pratt, 17:31.56.

20-24: 1. Brian Blachly, Lawrence, 16:11.09. 2. Andrew Baupel, 24:13.11. 3. Nate Westre, Lawrence, 24:59.61.

25-29: 1. Jason McCullough, Hays, 15:51.43. 2. Kevin Bates, Lawrence, 24:57.53.

30-34: 1. Greg Phillips, Emporia, 17:31.46. 2. Brian Babcock, Lawrence, 20:40.27. 3. Mark Fagan, Lawrence, 25:44.22.

35-39: 1. Mark Taylor, DeSoto, 22:36.55.

40-44: 1. Richard Moore, Paola, 19:03.05. 2. Scott Smith, Emporia, 19:09.56. 3. Dale Kratzberg, Richmond, 19:14.39.

45-49: 1. Steven Dailey, Shawnee Mission, 20:38.89. 2. Jeff Delozier, Shawnee Mission, 21:25.89. 3. James Guthrie, Lawrence, 23:42.76.

50-54: 1. Bob Woods, Baldwin, 20:27.80. 2. Jim Lynde, Shawnee Mission, 21:13.67. 3. Wes Hubert, Lawrence, 23:53.35.

55-59: 1. Web Golden, Lawrence, 25:37.23. 2. Jerry Robinson, Lawrence, 29:44.40.

60-64: 1. Wally Brawner, Tonganoxie, 21:39.67. 2. Kirby Clark, Gardner, 25:54.77.

65-69: 1. William Hoobing, Shawnee Mission, 24:14.34. 2. Deloyn Huffman, Gardner, 25:26.73. 3. Gene Black.

70-79: 1. Frank Creeson, Shawnee Mission, 24:04.03. 2. Al Pursell, Leavenworth, 38:41.99.

WOMEN

Overall winner: Trisha Culbertson, Burlington, 19:02.22.

12-U: 1. Valerie Lynde, Shawnee Mission, 23:49.44.

14-U: 1. Sarah Jordan, Shawnee Mission, 24:35.42. 2. Hally Crangle, 33:55.32.

15-19: 1. Katie Stockstill, McPherson, 19:31.65. 2. Megan Noonan, Baldwin, 19:53.02. 3. Mallory Richardson, Lawrence, 20:31.56.

20-24: 1. Michelle Hein, Topeka, 19:56.00. 2. Michelle Brake, Wichita, 21:29.57. 3. Jessa Stein, Eudora, 22:27.78.

25-29: 1. Jill Boyle, 23:23.35. 2. Jennifer Robinson, Lawrence, 26:17.87. 3. Chelsea Laugland, 26:19.66.

30-34: 1. Shannon Phillips, Emporia, 24:16.92. 2. Marsha Odgers, Lawrence, 27:04.54. 3. Wendy Mielke, Lawrence, 29:18.91.

35-39: 1. Denise Lynde, Shawnee Mission, 23:52.73. 2. Dawna McCable, Berryton, 26:24.45. 3. Cathy Cain, Eudora, 29:50.11.

40-44: 1. Jackie Scott, Topeka, 25:55.72. 2. Cindy Vervynck, Lawrence, 26:05.43. 3. Susan Sigler, Lawrence, 27:23.82.

45-49: 1. Joannie Starks, Lawrence, 25:17.79. 2. Ellen Young, Lawrence, 26:27.47. 3. Sabrina Prewett, Lawrence, 31:28.64.

50-54: 1. Mary Boucher, Lawrence, 30:08.98. 2. Alexis Smith, Lawrence, 33:11.72. 3. Charlene Mankameyer, Shawnee Mission, 33:57.50.

55-59: 1. Helen Kiefer, Lawrence, 29:27.80. 2. Carol Whitehead, Kansas City, 30:02.59.

Commenting has been disabled for this item.