Archive for Sunday, September 12, 1999

OLATHE SOUTH CC

September 12, 1999

Advertisement

High School Results

OLATHE SOUTH INVITATIONAL

Saturday in Olathe

BOYS

Varsity

Team results: Lawrence 10, Overland Park Aquinas 21, Free State 22, Leavenworth 39, Olathe South 41, Shawnee Mission South 47, SM East 51, KC Rockhurst 75.

City results

1. Lawrence I (Chris Williams, Brian Collins, Eli Allen), 29:42. 3. Free State I (Jason Jenny, Ariel Ludwig, Damien Harden), 30:28. 4. Lawrence II (D.J. Hilding, Adam Beals, David Kearney), 30:30. 5. Lawrence III (Justin Riley, Dylan McClain, Josh Goeke), 30:37. 7. Free State II (Adam Brunfeldt, Ian McDonald, Chris White), 30:55. 12. Free State III (Aaron Paul, Justin White, Eric Southard), 31:26.

Junior Varsity

Team results: OP Aquinas 22, Lawrence 25, Lee's Summit, Mo. 29, SM East 30, Free State 42, Olathe South 52, SM South 60, Leavenworth 72, KC Rockhurst 73, BV Northwest 103.

City results

1. Lawrence I (Nick Luna, Brandon Stoker, Cassady Auchard), 32:35. 4. Lawrence II (Joe Heacock, Andy Struble, Ryan Kuhn), 33:29. 13. Free State I (Chris Amyx, Russ Farrot, Eric Spray), 34:36. 14. Free State II (Patrick Allen, Josh Grant, Jonathan Riley), 34:42. 15. Free State III (Kyle Case, David Gosser, Ty Buhler), 34:44. 20. Lawrence III (Dustin Patterson, Steve Byington, Chris Hoss), 35:11.

GIRLS

Varsity

Team results: SM East 13, OP Aquinas 21, Free State 22, BV Northwest 29, Lawrence 43, Leavenworth 47.

City results

7. Free State I (Jackie Dubois, Jamie Mitchell, Mallory Richardson), 36:37. 11. Free State II (Betsy Lee, Laura Gagnon, Susan Hesse), 36:52. 12. Free State III (Sarah Underwood, Heather McCullough, April Del Campo), 37:01. 13. Lawrence I (Andrea Hemphill, Megan Bates, Sarah Butler), 38:30. 14. Lawrence II (Stacey Urban, Kristina Young, Mischele Bolkers), 39:06. 18. Lawrence III (Elise Schnose, Elizabeth Spencer, Skye Riggs), 40:50.

Junior Varsity

Team results: Lee's Summit, Mo. 8, OP Aquinas 24, SM East 32, Free State 33, BV Northwest 41, Lawrence 60, Leavenworth 62, SM South 74, Blue Springs South 77.

City results

7. Free State I (Sheri Brune, Elise Hofer, Bria De Salvo), 41:12. 8. Free State II (Dawn Filkins, Laura Farley, Sarah Allen), 41:16. 14. Lawrence I (April Preston, Liz Kincaid, Annie Kettle), 42:54. 17. Lawrence II (Casey Tedrow, Beth Sheeley, Veronica Gao), 43:22. 20. Free State III (Diane Slocum, Anna Harvey, Bonnie Martens), 43:24. 21. Free State IV (Lindsay Black, Annie McEnroe, Kelly Perme), 43:42. 29. Lawrence II (Lia DeRoin, Megan Hershiser, Liz Pendleton), 48:05. 36. Free State V (Randi Young, Sara Benson, Phoenix Martin), 46:05. 39. Free State VI (Emily Nelson, Lase Ajayi, Katie Nielson), 46:15.

Combined LHS individuals: 9. Cedrick Yazzie. 11. Anna Thurmaier. 13. Miriam Engstrom. 14. Eli Gourley.

Commenting has been disabled for this item.