Archive for Sunday, October 3, 1999

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY RESULTS

October 3, 1999

Advertisement

High School Results

SM NORTHWEST INVITATIONAL

Saturday at Shawnee Mission Park

VARSITY

Boys (5K)

Team scores: Shawnee Mission Northwest 42, West Plains, Mo., 70, Lee's Summit 98, Lawrence 99, Emporia 131, Carthage, Mo., 172, Blue Springs, Mo., 192, Blue Valley North 203, SM East 228, Topeka West 246.

LHS results: 4. Chris Williams, 15:55. 12. D.J. Hilding, 16:41. 18. Dylan McClain, 16:55. 30. Brian Collins, 17:24. 35. Adam Beals, 17:33. 39. Eli Allen, 17:38. 40. Brandon Stoker, 17:39. 45. Cassady Auchard, 17:47.

Girls (4K)

Team scores: West Plains, Mo., 34, Lee's Summit 62, SM East 66, SM Northwest 70, Lawrence 160, Blue Valley North 186, Topeka West 186, Carthage, Mo., 196.

LHS results: 24. Andrea Hemphill, 17:16. 32. Stacey Urban, 18:02. 33. Elise Schnose, 18:11. 34. Kristina Young, 18:21. 37. Mischele Volkers, 18:37. 41. Sarah Butler, 18:51. 42. Megan Bates, 18:55. 48. April Preston, 19:42.

JUNIOR VARSITY

Boys (5K)

Team scores: SM Northwest 42, Lee's Summit 43, West Plains, Mo., 51, SM East 209, Lawrence 117, Blue Springs 161, Emporia 219, Blue Valley North 245, Topeka West 250.

LHS results: 12. David Kearney, 18:08. 23. Joe Heacock, 18:31. 24. Nick Luna, 18:33. 28. Andy Struble, 18:47. 30. Josh Goeke, 18:50. 35. Ryan Kuhn, 18:56. 48. Dustin Patterson, 19:42. 60. Chris Hoss, 20:20. 72. Steve Byington, 20:43. 91. Derrick Rollins, 22:08. 101. Eli Gourley, 26:20.

LHS C-team results (4K): 32. Chris Patch, 16:47. 56. Dustin Kramer, 18:32. 79. Cedrick Yazzie, 21:17.

Girls (2 miles)

Team scores: Lee's Summit 31, SM East 47, SM Northwest 58, West Plains 91, Lawrence 145, Carthage 180.

LHS results: 30. Casey Tedrow 15:21. 31. Skye Riggs, 15:22. 32. Liz Kincaid, 15:23. 33. Annie Kettle, 15:27. 35. Lia DeRoin 15:31. 36. Elizabeth Spencer, 15:39. 38. Beth Sheely, 16:00. 42. Anna Thurmaier, 16:29. 45. Megan Hershiser, 17:11. 54. Rachel Cunning, 19:08. 58. Liz Pendleton, 21:49.

SHAWNEE HEIGHTS INVITATIONAL

Saturday at Lake Shawnee

VARSITY

Boys (5K)

Team scores: Shawnee Mission West 53, Free State 60, Shawnee Heights 64, Leavenworth 94, Topeka 135, Blue Valley Northwest 140, Wichita Kapaun 163.

Free State results: 2. Ariel Ludwig, 17:06. 4. AaronPaul, 17:24. 15. Chris White, 18:04. 17. Damion Harden, 18:13. 22. Ian McDonald, 18:36. 26. Eric Southard, 18:50. 29. Jason Jenny, 19:00.

Girls (2 miles)

Team scores: Free State 21, Blue Valley Northwest 56, Leavenworth 80, Shawnee Heights 125, Topeka 133, Wichita Kapaun 136.

Free State results: 2. Sarah Underwood, 12:44. 3. Jackie Dubois 12:57. 4. Betsy Lee, 12:58. 5. Mallory Richardson, 13:04. 7. Heather McCullough, 13:17. 9. Jamie Mitchell, 13:18. 11. Laura Gagnon, 13:34.

JUNIOR VARSITY

Boys (5K)

Team scores: Leavenworth 36, SM West 37, Free State 46, Blue Valley Northwest 187, Wichita Kapaun 193, Shawnee Heights 228, Topeka 170.

Free State results: 5. Chris Amyx, 19:20. 6. David Gosser, 19:21. 11. Justin White, 19:44. 12. Kyle Case, 19:50. 13. Patrick Allen, 19:53. 16. Russ Farrot, 19:59. 23. Josh Grant, 20:24. 38. Jonathan Riley, 21:02. 42. Ty Buhler, 21:17. 52. Josh Kennet, 22:12. 61. Mike Schaetzel, 22:22. 63. Jeff Serbus, 22:33. 70. Alex Ranson, 23:35. 71. David Biretta, 23:37.

Girls (2 miles)

Team scores: Free State 15, Blue Valley Northwest 63, Leavenworth 112, Shawnee Heights 141, Wichita Kapaun 146, SM West 170.

Free State results: 1. Susan Hesse, 14:02. 2. Miaja Cheung, 14:02. 3. Dawn Filkins, 14:12. 4. Annie McEnroe, 14:23. 5. Sheri Brune, 14:24. 6. Laura Farley, 14:25. 9. April Del Campo, 14:42. 16. Sarah Allen, 15:01. 17. Ashley McCullough, 15:04. 23. Elise Hofer, 15:21. 25. Emily Nelson, 15:27. 30. Randi Young, 15:42. 31. Bonny Martens, 15:46. 42. Lindsay Black, 16:19. 49. Sara Benson, 16:27. 50. Shana Felts, 16:38. 51. Lase Adjai, 16:39. 53. Diane Slocum, 16:49. 64. Kelly Perme, 17:22. 71. Phoenix Martin, 18:29.

Commenting has been disabled for this item.