Archive for Saturday, May 29, 1999

CITY, AREA TRACK RESULTS

May 29, 1999

Advertisement

STATE CHAMPIONSHIP

Friday at Cessna Stadium, Wichita

Class 6A city results

GIRLS

High jump -- 1. Jamie Reed, FS, 5-6.

Shot put -- 3. Alyssa Humbarger, FS,

BOYS

100 preliminaries -- Charles Brown, LHS, 11.48.

400 preliminaries -- *Brown 51.18.

200 preliminaries -- Brown 22.8.

Pole vault -- Tim Williams, LHS, 12-6; Sam Engleman, FS, 12-0.

CLASS 5A

BOYS

Shot put -- 10. Josh Goodin, DeSoto, 481/4.

GIRLS

100 hurdles prelims -- Kira Moore, 17.83.

Long jump -- 4. Abby Swenson, DeSoto, 17-3. 12. Tiffany Bernard, 15-11 1/4.

CLASS 4A

BOYS

100 prelims -- Jon Depetre, Tonganoxie, 11.61. Joe Corcoran, Perry-Lecompton, 11.77.

200 prelims -- Corcoran, P-L, 22.7. Errol Moloto, Ottawa, 22.9.

400 prelims -- *Moloto, Ottawa, 49.85. Depetre, Tonganoxie, 51.00. Dusty Ingenthron, P-L, 53.03.

110 high hurdles prelims -- Michael Curran, Baldwin, 15.67. Jon Clubine, Tonganoxie, 16.12.

300 intermediate hurdles prelims -- *Michael Nation, Ottawa, 39.71. *Michael Curran, Baldwin, 41.22. John Mulvihill, P-L, 42.87.

4x100 relay prelims -- *Ottawa, 43.97; P-L, 44.58.

4x400 relay prelims -- Ottawa, 3:29.99, P-L, 3:30.71.

Triple jump -- 4. Eric Miller, Ottawa, 44-3 1/2. 8. Curran, Baldwin, 43-5 1/2.

Shot put -- 11. Aaron Anderson, 47-8 1/2.

Pole vault -- 12. Tyler Wise, Tonganoxie, 12-6. 13. Dustin Schultz, Tonganoxie, 12-0.

GIRLS

100 prelims -- *Heidi Yost, P-L, 13.37. *Arrika Reeder, Tonganoxie, 13.15.

200 prelims -- *Yost, P-L, 25.8.

400 prelims -- Cassie Augustine, SFT, 1:03.35.

100 high hurdles prelims -- Janae Nuspl, Baldwin, 17.14. Crystal Strunk, P-L, 17.54.

300 intermediate hurdles prelims -- *Angie Heffner, SFT, 49.34. Strunk, P-L, 53.12.

4x100 relay prelims -- *Tonganoxie, 51.74. Baldwin, 52.74.

4x400 relay prelims -- SFT, 4:14.22.

Long jump -- 1. Yost, P-L, 18-4. 12. Annette Hart, P-L, 14-10 1/4.

High jump -- 3. Bryce Downey, Tonganoxie, 5-4.

CLASS 3A

BOYS

Discus -- 13. Josh Flett, Wellsville, 138-0.

Javelin -- 5. Justin Bell, Wellsville, 183-9. 12. Joel Kracht, Wellsville, 164-10.

Pole vault -- 1. Jason Bell, Wellsville, 14-8.

300 intermediate hurdles prelims -- Aaron Jamison, Wellsville, 44.80; Bryan Best, Oskaloosa, DQ.

4x400 relay prelims -- *Wellsville, 3:32.27.

GIRLS

400 prelims -- Jackie Caruthers, Wellsville, 1:04.34.

CLASS 2A

GIRLS

100 -- Rebecca Schwinn, McLouth, 13.43.

400 -- Crystal Edgell, McLouth, 1:04.16.

4x100 relay -- McLouth, 53.22.

  • -advanced to today's finals

Commenting has been disabled for this item.