Archive for Saturday, August 21, 1999

HORSE SHOW

August 21, 1999

Advertisement

4-H/FFA Horse/Mule

Showmanship at Halter

Western Showmanship

Level IV

Purple: Grand Champion Erin Regnier, Baldwin; Blue: Julie Carden, Linwood; Sandi Swisher, McLouth; Jesse Brown, Baldwin; Christina Oehlert, Lawrence; Red: Susan Gelvin, Lawrence; Becky Skaggs, Baldwin; White: Bonnie Brown, Baldwin.

Level III

Blue: Scott Matson, Lawrence; Danielle Skinner, Lawrence; Katy Taul, Baldwin; Alden Haugh, Lawrence; Grand Champion Amy Andrews, Baldwin; Red: Kevin Webb, Eudora; Casey Baker, Lawrence; White: Jessica Ardahl, Overbrook; Jenna Brumm, Baldwin.

Level II

Purple: Braxton Nottingham, Lawrence; Grand Champion Paige Wagner, Lawrence; Blue: Katie Sloan, Lawrence; Braden Buckley, Baldwin; Ellie Madl, Wellsville; Margaret Higgins, Lawrence; Emily Haugh, Lawrence; Red: Stephanie Wempe, Lawrence; Janelle Crawford, Lawrence; Tianna Sanderson, Lawrence; Dara Shuck, Overbrook; Jennifer Tuley, Lawrence; Ashley Foos, Lecompton.

Level I

Purple: Amanda Dray, Lawrence; Conner Nottingham, Lawrence; Grand Champion Kyon Buckley, Baldwin.

English Showman

Level III-IV

Blue: Heather Hobbs, Wellsville; Anna Oehlert, Lawrence; Noel Clay, Lawrence; Grand Champion Jena Dick, Baldwin; Red: Natalie Poholsky, Lawrence; Leah Clay, Lawrence.

Level I-II

Purple: Morgan Grissum, Baldwin; Blue: Tessa Dick, Baldwin.

Halter Classes

Weanling/Yearling/2 yr old/All

Blue: Grand Champion Kevin Webb, Eudora; Red: Colby Harrell, Lawrence.

Reg. Quarter Mare 3 yr and over

Blue: Shelby Harrell, Lawrence; Sandi Swisher, McLouth; Ellie Madl, Wellsville; Paige Wagner, Lawrence; Grand Champion Braxton Nottingham, Lawrence; Reserve Grand Champion Elissa Lemesany, Lawrence; Red: Bonnie Brown, Baldwin; Christina Oehlert, Lawrence.

Reg. Quarter Gelding 3 yr and over

Purple: Grand Champion Amy Andrews, Baldwin; Reserve Grand Champion Scott Matson, Lawrence; Blue: Casey Baker, Lawrence; Braden Buckley, Baldwin; Kyon Buckley, Baldwin; Margaret Higgins, Lawrence; Erin Regnier, Baldwin; Red: Julie Carden, Linwood; Kevin Webb, Eudora; Alden Haugh, Lawrence.

Stock Type Mare

3 and up

Blue: Dara Shuck, Overbrook; Becky Skaggs, Baldwin; Amy Andrews, Baldwin; Grand Champion Julie Carden, Linwood.

Stock Type Gelding

3 and up

Blue: Danielle Skinner, Lawrence; Grand Champion Susan Gelvin, Lawrence; Red: Janelle Crawford, Lawrence.

Color Mare or Gelding

3 and up

Blue: Amanda Dray, Lawrence; Conner Nottingham, Lawrence; Christina Oehlert, Lawrence; Grand Champion Katy Taul, Baldwin; Reserve Grand Champion Amber Budenbender, Lecompton.

NonStock AOB Mare/Gelding

3 and up

Blue: Grand Champion Anna Oehlert, Lawrence.

Arabian/Half Mare/Gelding

3 and up

Purple: - Grand Champion Noel Clay, Lawrence; Reserve Grand Champion Jena Dick, Baldwin; Blue: Heather Hobbs, Wellsville; Leah Clay, Lawrence; Morgan Grissum, Baldwin; Red: Jessica Ardahl, Overbrook; Natalie Poholsky, Lawrence.

Pony

48 inches and under

all sexes and ages

Blue: Margaret Higgins, Lawrence; Grand Champion Cassidy Burkhart, Baldwin; Reserve Grand Champion Stephanie Wempe, Lawrence.

49 inches-56 inches

all sexes and ages

Blue: Tessa Dick, Baldwin; Emily Haugh, Lawrence; Grand Champion Anna Oehlert, Lawrence; Reserve Grand Champion Braxton Nottingham, Lawrence.

Champion Halter Horses

Grand Champion: Braxton Nottingham, Lawrence; Reserve Grand Champion Elissa Lemesany, Lawrence.

Performance English

Hunt Seat Pleasure

Level IV

Purple: - Grand Champion Erin Regnier, Baldwin; Blue: Julie Carden, Linwood; Christina Oehlert, Lawrence; Noel Clay, Lawrence; Red: Sandi Swisher, McLouth; Natalie Poholsky, Lawrence.

Level III

Blue: Grand Champion Alden Haugh, Lawrence; Reserve Grand Champion Jena Dick, Baldwin; Red: Jenna Brumm, Baldwin; Leah Clay, Lawrence; White: Gillian Broadfoot, Lawrence.

Level II

Blue: - Grand Champion Paige Wagner, Lawrence; Reserve Grand Champion Morgan Grissum, Baldwin; Red: Tessa Dick, Baldwin; Emily Haugh, Lawrence.

Hunt Seat Equitation

Level IV

Purple: Erin Regnier, Baldwin; Blue: Noel Clay, Lawrence; Red: Julie Carden, Linwood; Sandi Swisher, McLouth; Natalie Poholsky, Lawrence; Christina Oehlert, Lawrence.

Level III

Blue: Jenna Brumm, Baldwin; Jena Dick, Baldwin; Grand Champion Alden Haugh, Lawrence; Red: Leah Clay, Lawrence.

Level II

Purple: - Grand Champion Paige Wagner, Lawrence; Blue: Tessa Dick, Baldwin; Morgan Grissum, Baldwin; Emily Haugh, Lawrence.

Saddle Seat Pleasure

Level I-IV

Purple: Anna Oehlert, Lawrence; Grand Champion Heather Hobbs, Wellsville.

Saddle Seat Equitation

Level I-IV

Blue: Anna Oehlert, Lawrence; Grand Champion Heather Hobbs, Wellsville.

Walk-Trot (Western/English)

Blue: Cassidy Burkhart, Baldwin; Grand Champion Amanda Dray, Lawrence; Red: Amber Budenbender, Lecompton; Ellie Madl, Wellsville; Ashley Foos, Lecompton; White: Dara Shuck, Overbrook.

Performance Western

Western Horsemanship

Level IV

Purple: - Grand Champion Heather Hobbs, Wellsville; Blue: Sandi Swisher, McLouth; Bonnie Brown, Baldwin; Christina Oehlert, Lawrence; Erin Regnier, Baldwin; Noel Clay, Lawrence; Red: Elissa Lemesany, Lawrence; Jesse Brown, Baldwin; Natalie Poholsky, Lawrence; White: Julie Carden, Linwood; Susan Gelvin, Lawrence.

Level III

Blue: Alden Haugh, Lawrence; Grand Champion Amy Andrews, Baldwin; Red: Danielle Skinner, Lawrence; Jenna Brumm, Baldwin; Anna Oehlert, Lawrence.

Level II

Purple: Braden Buckley, Baldwin; Grand Champion Emily Haugh, Lawrence; Blue: Braxton Nottingham, Lawrence; Margaret Higgins, Lawrence; Paige Wagner, Lawrence; Red: Katie Sloan, Lawrence; Jennifer Tuley, Lawrence; Morgan Grissum, Baldwin.

Level I

Blue: Kyon Buckley, Baldwin; Grand Champion Conner Nottingham, Lawrence.

Pony 48 inches and under

Red: Margaret Higgins, Lawrence.

Pony 49 inches-56 inches

Blue: Anna Oehlert, Lawrence; Tessa Dick, Baldwin; Grand Champion Emily Haugh, Lawrence; Red: Megan Barber, Lecompton.

Western Pleasure

Level IV

Purple: Sandi Swisher, McLouth; Grand Champion Heather Hobbs, Wellsville; Blue: Bonnie Brown, Baldwin; Jesse Brown, Baldwin; Natalie Poholsky, Lawrence; Erin Regnier, Baldwin; Noel Clay, Lawrence; Red: Julie Carden, Linwood; Christina Oehlert, Lawrence; White: Susan Gelvin, Lawrence; Elissa Lemesany, Lawrence.

Level III

Blue: Danielle Skinner, Lawrence; Amy Andrews, Baldwin; Anna Oehlert, Lawrence; Grand Champion Alden Haugh, Lawrence; Red: Jessica Ardahl, Overbrook; Jenna Brumm, Baldwin; Leah Clay, Lawrence; Jena Dick, Baldwin; White: Gillian Broadfoot, Lawrence.

Level II

Purple: - Grand Champion Braden Buckley, Baldwin; Blue: Katie Sloan, Lawrence; Braxton Nottingham, Lawrence; Margaret Higgins, Lawrence; Morgan Grissum, Baldwin; Paige Wagner, Lawrence; Red: Shelby Harrell, Lawrence; Jennifer Tuley, Lawrence; White: Colby Harrell, Lawrence.

Level I

Blue: Kyon Buckley, Baldwin; Grand Champion Conner Nottingham, Lawrence; Red: Megan Barber, Lecompton.

Reining

Level I-IV

Red: Danielle Skinner, Lawrence; Grand Champion Heather Hobbs, Wellsville; White: Julie Carden, Linwood; Elissa Lemesany, Lawrence.

Trail

Level IV

Purple: - Grand Champion Sandi Swisher, McLouth; Blue: Heather Hobbs, Wellsville; Christina Oehlert, Lawrence; Red: Erin Regnier, Baldwin; White: Natalie Poholsky, Lawrence; Noel Clay, Lawrence.

Level III

Blue: Grand Champion Amy Andrews, Baldwin; White: Jenna Brumm, Baldwin; Anna Oehlert, Lawrence; Leah Clay, Lawrence; Alden Haugh, Lawrence.

Level II

Purple: Paige Wagner, Lawrence; Red: Emily Haugh, Lawrence; White: Colby Harrell, Lawrence; Shelby Harrell, Lawrence; Kyle Higgins, Lawrence; Margaret Higgins, Lawrence; Morgan Grissum, Baldwin.

Timed Events

Pole Bending

Level IV

Purple: - Grand Champion Sandi Swisher, McLouth; Blue: Becky Skaggs, Baldwin; Amanda Lohmann, Lecompton; Red: Noel Clay, Lawrence; White: Heather Hobbs, Wellsville; Christina Oehlert, Lawrence; Exhibitor: Julie Carden, Linwood; Exhibitor Susan Gelvin, Lawrence.

Level III

Blue: Amy Andrews, Baldwin; Leah Clay, Lawrence; Grand Champion Danielle Skinner, Lawrence; Exhibitor: Anna Oehlert, Lawrence.

Level II

Purple: Braxton Nottingham, Lawrence; Blue: Morgan Grissum, Baldwin; Emily Haugh, Lawrence; Red: Kyle Higgins, Lawrence; Margaret Higgins, Lawrence; Paige Wagner, Lawrence.

Level I

Red: Megan Barber, Lecompton, KS

Barrel Racing

Level IV

Purple: - Grand Champion Becky Skaggs, Baldwin; Blue: Julie Carden, Linwood; Sandi Swisher, McLouth; Amanda Lohmann, Lecompton; Heather Hobbs, Wellsville; Christina Oehlert, Lawrence; Red: Noel Clay, Lawrence; Exhibitor: Susan Gelvin, Lawrence; Exhibitor: Natalie Poholsky, Lawrence.

Level III

Purple: - Grand Champion Danielle Skinner, Lawrence; Blue: Amy Andrews, Baldwin.

Leah Clay, Lawrence; Red: Anna Oehlert, Lawrence.

Level II

Purple: - Grand Champion Morgan Grissum, Baldwin; Blue: Braxton Nottingham, Lawrence; Emily Haugh, Lawrence; Paige Wagner, Lawrence; Red: Margaret Higgins, Lawrence; Exhibitor: Kyle Higgins, Lawrence.

Level I

Blue: Megan Barber, Lecompton.

Special Awards

Dello Dan Memorial Race

Sandi Swisher, McLouth.

Champion at Saddle Level I

Conner Nottingham, Lawrence.

Champion at Saddle Level II

Paige Wagner, Lawrence.

Champion at Saddle Level III

Danielle Skinner, Lawrence; Amy Andrews, Baldwin; Anna Oehlert, Lawrence; Alden Haugh, Lawrence.

Champion at Saddle Level IV

Heather Hobbs, Wellsville.

Champion 1st Year Exhibitor Sadd

Emily Haugh, Lawrence.

Champion High Point in Trail

Sandi Swisher, McLouth.

Fastest Time Pole Bending all

Sandi Swisher, McLouth.

Fastest Time Barrels all ages

Becky Skaggs, Baldwin.

Reserve Champ Saddle Level III

Leah Clay, Lawrence.

Reserve Champ Saddle Level I

Megan Barber, Lecompton.

Commenting has been disabled for this item.