Advertisement

Archive for Sunday, September 20, 1998

HIGH SCHOOL RESULTS

September 20, 1998

Advertisement

JAYHAWK INVITATIONAL

Saturday at Rim Rock Farm

BOYS

Team scores: Lee's Summit, Mo. 118, Springfield, Mo., Kickapoo 134, Jenks, Okla., 164, Lawrence High 183, Shawnee Mission Northwest 195, Goddard 206, Wichita Carroll 308, Clinton, Mo. 368, Emporia 393, Derby 434, Omaha Creighton Prep 475, Leavenworth 478, Lee's Summit North 484, SM East 499, Liberal 506, Blue Valley North 509, SM West 516, Free State 516, Tulsa Union 541, Topeka Seaman 545, Northern Heights 545, Blue Valley 574, Junction City 584, Baldwin 606, Olathe East 618, Wichita North 710, Topeka Washburn Rural 751, Hutchinson 758, Topeka 762, St. Joseph, Mo., Lafayette 775, Tulsa Edison 794, SM Miege 825, KC Sumner 843, Olathe North 861, Wichita West 862, DeSoto 871, Andover 881, Topeka West 995, Overland Park Aquinas 1082, Blue Valley Northwest 1098

Top Individual Finishers: 1. Dana Carne, Omaha North, 16:32.42. 2. Chris Williams, Lawrence, 16:41.83. 3. Nathan Wadsworth, Andover, 16:49.84. 4. Kurt Reeves, Goddard, 16:56.24. 5. Scott Loftini, Blue Valley North, 17:03.26. 6. Matt Tegenkamp, Lee's Summit, 17:05.39. 7. Tyson Edwards, Emporia, 17:08.58. 8. John Sumner, SM Northwest, 17:12.63. 9. Clay Cosby, Jenks, Okla. 17:16.93. 10. Rich Norwood, Hutchinson, 17:22.01.

Other Lawrence High placings: 18. Nathan Rahmeier, 17:34.02. 53. D.J. Hilding, 18:15.90. 55. Justin Riley, 18:16.54. 66. Eli Allen, 18:23.63. 102. Cassady Auchard, 18:46.96. 195. Tad Schurtz, 19:25.54.

Free State placings: 39. Ariel Ludwig, 18:02.41. 68. Alex Roberts, 18:25.12. 96. Jason Jenny, 18:45.45. 143. Ian McDonald, 19:05.71. 189. Chris White, 19:22.94. 267. Jericho Hilliard, 21:17.99.

Baldwin placings: 61. Matt Noonan, 18:19.16. 114. Michael Curran, 18:51.32. 127. Glenn Stansberry, 19:00.68. 148. Corey Martinez, 19:07.23. 174. Jeff Gresnick, 19:16.87. 208. Jimmy Gillespie, 19:31.81. 209. Eric Black, 19:32.18.

DeSoto placings: 73. Jeremy King, 18:27.75. 220. Chad Johnson, 19:35.69. 234. Jeremy Funk, 19:47.65. 251. Nate Schotanus, 20:21.44. 258. Brian Mattingly, 20:35.11.

GIRLS

Team scores: Omaha Burke 121, Leavenworth 136, Shawnee Mission Northwest 151, Blue Valley Northwest 165, Wichita Carroll 180, Washburn Rural 180, KC, Mo., Norte Dame de Sion 199, Lee's Summit, Mo. 225, SM East 242, Lee's Summit North 262, Jenks, Okla. 310, Blue Valley 324, Clinton, Mo. 340, Free State 357, Lawrence 362, Baldwin 381, Derby 438, Blue Valley North 454, SM Miege 455, Andover 515, St. Joseph, Mo., Lafayette 525, Wichita West 539, Tulsa Union 549, Topeka Seaman 644, Overland Park Aquinas 680, Wichita North 715, SM West 727, Goddard 745, Emporia 765, Tulsa Edison 769, Junction City 842.

Top individual placings: 1. Colleen Winzeler, Blue Valley NW, 18:50.42. 2. Amy Mortimer, Riley County, 18:57.76. 3. Liz Burke, Leavenworth, 19:38.47. 4. Kelsey Reed, Omaha Burke, 20:01.32. 5. Atalie Barber, Jenks, 20:18.81. 6. Megan Noonan, Baldwin, 20:19.39. 7. Cate Holston, Washburn Rural, 20:20.64. 8. Ashly Schilling, Leavenworth, 20:20.86. 9. Kristina Rand, Blue Valley NW, 20:21.35. 10. Margaret Mohr, Wichita Carroll, 20:340.31.

Lawrence High placings: 42. Andrea Hemphill, 21:50.80. 52. Elise Schnose, 22:10.39. 85. Stacey Urban, 22:55.83. 103. Kristina Young, 23:16.59. 105. Jamie Bronoski, 23:17.23. Sarah Butler, 23:32.97.

Free State placings: 15. Sarah Underwood, 20:46.21. 84. Malja Cheung, 22:55.68. 89. Susan Hesse, 22:59.13. 95. Betsy Lee 23:06.14. 112. Laura Gagnon, 23:26.29. 120. Anna Pees, 23:36.36.

Other Baldwin placings: 66. Megan Morford, 22:26.83. 86. Becky Demarest, 22:56.27. 94. Shawna Trarbach, 23:05.32. 157. Laini Broers, 24:33.48. 161. Ruthanne McCreary, 24:37.60.

BOYS JUNIOR VARSITY

Team scores: Shawnee Mission Northwest 36, Creighton Prep 53, Lawrence 105, Kickapoo 129, Topeka Seaman 162, Emporia 174, Blue Valley North 214, Jenks 250, SM West 271, Lee's Summit 276, Lee Summit North 276, Baldwin 307, SM Miege 367, Wichita East 386, Leavenworth 441, Washburn Rural 462, OP Aquinas 466, Topeka West 470, Lafayette 488, Free State 519, Blue Valley Northwest 548, Blue Valley 589, Andover 596.

Top finisher: Ryan Hopper, Shawnee Mission NW, 18:20.94.

Lawrence High placings: 16. Tyler Horken, 19:29.35. 19. Kevin Pike, 19:31.69. 20. Adam Beals, 19:33.94. 24. David Parkinson, 19:45.45. 26. Brian Collins, 19:50.78. 66. Dustin Patterson, 20:39.28. 101. Bill Zotigh, 21:21.72.

Free State placings: 49. Chris Amyx, 20:22.46. 115. Todd Hayworth, 21:37.43. 123. Adam Wyss, 21:43.82. 146. Jonathan Huber, 22:18.72. 147. Josh Grant, 22:19.32. 173. David Gosser, 25:19.68.

GIRLS JUNIOR VARSITY

Team scores: SM Northwest 35, SM East 71, BV Northwest 97, Omaha Burke 113, Leavenworth 198, Free State 226, Jenks 278, Olathe 289, Notre Dame de Sion 294, Lawrence 296, Marysville 300, Lee's Summit North 306, Andover 329, Aquinas 374, Shawnee Mission West 392, Washburn Rural 397, Topeka 404, Emporia 446, KC Sumner 482, St. Joe Lafayette 510, Blue Valley 525, Goddard 598.

Top finisher: Katie Kroger, SM Northwest, 13:50.28.

Lawrence High placings: 58. Jesse Anderson, 15:50.46. 62. Brooke Davies, 15:59.36. 65. Beth Sheely, 16:00.89. 69. Veronica Gao, 16:06.05. 82. Casey Tedrow, 16:19.03. 103. Natalie Wilson, 16:47.79.

Free State placings: 17. Heather McCullough, 14:43.56. 35. Mackenzie McBride, 15:10.46. 63. Carrie Pohl, 15:59.86. 67. Elise Hofer, 16:02.72. 71. Laura Farley, 16:08.70. 76. Sheri Brune, 16:13.72. 90. Randi Young, 16:37.56.

Commenting has been disabled for this item.