Advertisement

Archive for Wednesday, June 3, 1998

FREE STATE SENIORS LIST ACTIVITIESHONORS

June 3, 1998

Advertisement

Following are activities that members of the Free State High School Class of 1998 participated in during their high school years. The information was provided by FSHS, as reported by students.

Ben Aber -- Choir 10,11,12; KMEA District Choir 12; band 12; AIKIDO 10,11,12; Tae Kwon Do 10,11,12.

Joshua Adams

Meagan Barbe -- Business Professionals of America (local historian)12; honorable mention from Lawrence Masonic Lodge Essay Contest 12;.

Melanie Bartlett -- sophomore Girls Choir 10, Concert Choir 11, II Rating for a solo at regional solo/ensemble fest 11, Chamber Choir 12; Chamber Singers 12; FYI 12; Business Professionals of America 12; Student Council Representative 12; LFSHS Booster Club and Commerce Bank Scholarship 12.

Brianne Bartz-- sophomore Girls Choir 10, Concert Choir 1 i, Chamber Choir 12; Orchestra 10,11,12; fastpitch softball (varsity captain 12) 10,11,12; cheerleading 11,12; Student Council president 12; Business Professionals of America 12; newspaper staff 12; FYI 12; Who's Who Among American High School Students 12; Kansas Honors Scholar 12; All- American Scholar 10, Principal's Leadership Award 12; KC Star Student Athlete of the Year Nominee 12; Principal's Mark of Excellence Award 12; Lawrence Humane Society 12; Special Olympics 12; Marty Kennedy/Erv Hodges Campaign 11, fastpitch softball (not school) 10,11,12; Award from Emporia University for ACT score, President's Award for Educational Excellence 12; LFSHS Female Scholar Athlete of the Year 12.

Nathan Beard -- A Capella Choir 11, Fellowship of Christian Students (leader 11,12) 10,11,12; National Honor Society 12; Chamber Choir 12; Chamber Singers 12; sophomore Boys Choir 10, Principal's Mark of Excellence Award 12; Kansas Honor Scholar 12; National Honor Society 12; KMEA State Choir 12; KMEA District Choir 12; Christmas in October 10,11,12; Church Youth Group for Christ Covenant Church (Ministry Team leader 12)10,11,12; 30-Hour Famine 10,12; Sterling College Dean's Award, Sterling College Alumni Award, Kansas Tuition Grant, Sterling College David Wilson Scholarship, Geneva Grant, RPCNA Grant, President's Award for Educational Excellence

Kevin Bird

Julie Black, -- Scholastic Art Award honorable mention 12.

Manda Blake -- President's Award for Educational Excellence

Ben Borgers -- National Honor Society 11,12; feature page editor for paper 12; marching band member 10,11,12; assistant section leader 11,12; Biology Club 12; top 10 percent of students in Kansas, Principal's Mark of Excellence, Boy Scouts of America 10,11,12; crew leader at Canoe Base, assistant Scoutmaster, assistant Senior Patrol leader 10,11,12; Eagle Scout, Community Bible Church Youth Group 10,11,12; KU Honors Program, Outstanding Journalist of the Year 12; President's Award for Educational Excellence 12; Kansas State Scholar 12; KU Leadership Scholarship 12.

Bredeweg, Megan -- Spanish Club 10,11,12; Spanish Club president, 12; National Honor Society 11,12; soccer 10,11,12; marching band 10,11,12; drum major 12; Symphonic band 11,12; Symphony Orchestra 11,12; I rating at all-district solo/ensemble contest 10,11; II rating at all-state solo/ensemble contest 10,11; member of the all-district honor band 11,12; Smith College Book Award 11; Daughters of the American Revolution Good Citizen Award 12; Scholar's Bowl 12; volunteer, Humane Society 11; Midwestem Music Camp 10,11,12; Plymouth Church Youth Group 10; secretary/treasurer Plymouth Youth Group 10; Unitarian Fellowship Youth Group 10,11,12; Paul Wunsch Award for Outstanding Vocal Camper at Mid-Western Music Camp 12; Outstanding Sr. Girl (band) - First State Bank & Trust Scholarship 12; President's Award for Educational Excellence 12; Kansas State Scholar 12; Smith & STRIDE Scholarships 12.

Josh Brown

Gus Brune

Janelle Bunce

Cercie Burden -- DECA 12.

Michael Campbell -- FFA 10; Spanish Club 11; newspaper staff (writer) 12; intramurals (captain) 12; Biology Club 12; Certificate of recognition of excellence in attendance 10,11,12; Kansas Honor Scholar 12; top 10 percent of class 10,11,12; Principal's Mark of Excellence Award 12; Link 11; President's Award for Educational Excellence 12.

Jessica Caro -- 1998 Kansas Art Education Assn. (KAEA) Youth Art Month Scholarship.

Kim Castillo

Anna Cherry

Reggie Clemons

Dana Curtis -- band 10 11 12.

Derek Downs -- football; 10; track 10; COT 12; VICA 12; Kansas Honor Scholar Award 12; Crowell Book Award 12; Principal's Mark of Excellence.

Molly Easley

Tara Edgerton

Stephen Fletcher -- band 11; FCS 10,11; track 10,12; gymnastics 10; Tae Kwon Do 10,11,12; Okinawan Kempo 11,12; Youth Group 10,11,12; band, 11, 12.

Aaron Flowers -- Heritage Panel 10,11,12; Lawrence Kiwanis Club Harold Beck Memorial Award 12.

Alisha Forman -- Biology Club (vice president 10; president 11,12); National Honor Society 11,12; Environmental Awareness Project 10,11,12; FYI Project 12; Chamber Singers 12; track 12; Kansas Honor Scholar 12; Principal's Mark of Excellence 12; superior rating at State Solo Contest 12; volunteer for Indian Meadows Nursing Center 10,11; Habitat for Humanity Christmas in October 10,11; Sterling College Presidential Scholarship and Vocal Music Award; President's Award for Educational Excellence 12.

Mary Fowler -- Business Professionals of America (secretary 12); Principal's Mark of Excellence 12; Sunflower State Games 10; President's Award for Educational Excellence 12.

Monika Frantz -- Visual Society (vice president) 12.

Chris Garcia

Chris Garcia -- JV soccer (captain 1 year) 9,10,11; varsity tennis 9,10,11; band 9,10,11; Heritage Panel 9,10,11; newspaper 10.

Sarah Glas

Angela Graves -- Business Professionals of America 12; volunteer work with senior citizens 12.

Becky Grey

Jennifer Guy

Alan Hailey -- Future Business Leaders of America (Pomona) 11; track & field 10,11,12; cross country (Pomona) 10,11; basketball (Pomona) 10; first place in state competition for FBLA 11; National Competition for FBLA 10,11; letter track & cross country 10,11; first Southern Baptist Church Mission trip to Canada 11; Homecoming Scholarship to Emporia State University for Theatre; Lawrence Kiwanis Club Guy Keeler Memorial Award 12.

Jonathan Hammond -- Challenge Award 12.

Christen Harper -- VICA 12; FFA 10,11; Kays 10.

Jerad Haskett,

Megan Heinsohn -- Lawrence Education Assn. Award 12; President's Award for Educational Excellence 12.

Karina Hernandez - track & field 11,12; basketball 12; Spanish Club 10; colorguard 11,12; Concert band 10,11,12; marching band 10,11,12; High School and College Relations Scholarships.

Margarita Hernandez - Concert band 10,11,12; marching band 10,11,12; colorguard 10,11,12; Spanish Club 10; High School and College Relations Scholarships.

Amy Hill -- sophomore volleyball 10; sophomore softball 10; Business Professionals of America 12; football manager 12; Student Council (Senior Class vice president) 12; honor roll 10,12; Who's Who Among High School Students 11; American Business Women's Assn. Award 12.

Kerri Horn

Taletha Houk -- Choir (Chamber 12) 10,12; newspaper staff 12; Topeka Technical College Scholarship 12.

Tiffany Jefferson -- Black Student Union 10, 11; Marching Band (section leader) 10, 11, 12; Yearbook Staff 11, 12; Student Council 10; Jazz Band 12; Symphonic Band 11, 12; Concert Band 10; Heritage Panel 12; Honor Roll 10, 11, 12; Full Orchestra 11, 12; Musical Orchestra 11; Encore band member 12; Distinguished Scholar 12; Page for Government 10; volunteer for Lawrence Memorial Hospital 11,12; Helping Hawks for KU Athletic Department - Coca-Cola Merit Scholarship 12; Kansas University Merit Scholarship 12; Director's Award (band) 12; Elsie R. Randolph Award 12.

Jill Jerrick -- cheerleading 12; Planning Committee 10,11,12; Student Council (class president) 12; honor roll 10,11,12; cheerleading letter winner 12; Dance City 11; Englewood Florist Award 12.

Jodie Johnson -- Business Professionals of America 12; cheerleading 12; FYI 12; Student Council treasurer 12; Senior Planning Committee 12; Special Olympics volunteer - Kansas State Activities Assn. Award 12.

Janell Kaleikini

Jared Kaleikini

Kala Kennedy

Brett Larson -- soccer (co-captain 11,12) 10,11,12; wrestling (co-captain 12) 10,11,12; track & field 12; Senior Planning Committee 12; Homecoming king candidate 12; soccer letter 12; Sunflower League wrestling tournament second place 135-pound weight class 12; Kansas Wrestling coaches Poll ranked sixth 135-pound weight class 12; Valentine king 12; Kansas State wrestling Tournament qualifier 10,12; Free State Wrestling 20-win club 12; wrestling letter 10,11,12; Kaw Valley soccer coach 10,12.

Shane Lavalette -- intramural basketball 10,11,12; road racing 600cc super bikes 12; mountain bike trail riding 12.

Toby Leach -- baseball 10,11,12; basketball 10, football 10,11; cross country 12; intramural basketball 11,12; National Honor Society 11,12; Fellowship of Christian Athletes 12; sports editor for newspaper 11,12; academic all-state 3.6 GPA Pius X High School, Lincoln, Neb. 11; certificate of outstanding achievement/Most Improved Male/outstanding accomplishment in cross country 12; letter baseball 10; letter football 11; letter cross country 12; player of the week award baseball 12; Youth Group 12; Catholic Social Services volunteer 11; Babe Ruth Youth baseball coach 11; Altar Boy Society 10,11; departmental award in physical education from Baker University 12; Kansas Tuition Grant 12; LFSHS Male Scholar Athlete of the Year 12.

Kent Lee

Christy Liang -- Key Club 10,12; National Honor Society 11; reading tactics 10,11; Elderly Service Senior Center 10,12.

Nikki Little -- Business Professionals of America (president) 12; colorguard 11,12; Citizen's Academy 12; fourth place Legal Concepts test 12; fifth place Desktop Publishing test 12; HO Shotwell Award 12; Citizen's Academy graduate 12; Masonic Lodge Essay 12; Jobs Daughter's 10; Nursing Home volunteer 12; Humane Society volunteer 12; River City Cosmopolitan Club Award 12.

Nicole Lopez

Aidan Loveland -- Sister Cities Exchange to Eutin, Germany 11; marching band (section leader 12) 10,11,12; Jazz band 10,11,12; Symphonic band 10,11,12; Thespian Club (Senior representative 12) 10,11,12; Student Council representative 10; Senior Class treasurer 12; Seminar representative 10; Sophomore Planning Committee 10; Transition Team 11; German Club 10,11; Sophomore Girls Choir 10; A cappella 11; Chamber Choir 12; Chamber Singers 12; Showtime 11; Encore 12; LHS "Kiss Me Kate" 11; LFSHS "Little Shop of Horrors" 12; National Honor Society 11,12; Scholars Bowl 12; Knowledge Master 12; Washburn U. Math Day Competition 12; Perfect Attendance 10,11; all district band 10,12; state band 10,12; National Merit Commended Scholar 12; Valedictorian 12; Kansas Honor Scholar 12; Governors Scholar 12; Cordley Kindergarten assistant volunteer 11; Riverside Kindergarten assistant volunteer 12; Lawrence Day of Caring 11; Church Choirs 10,11,12; Church Cantor & Psalmist 11,12; 7 Days of Broadway at Bethel College 10,11; St Lawrence Youth Group Service 10,11,12; Lawrence Day of Caring 11; Boston Univesity Education School Presidential Scholarship; Syracuse University Chancellor's Scholarship; lowa University Dean's Scholarship; KU Watkins-Berger Scholarship; KU Geographic Scholarship; Louis Armstrong Jazz Award 12; John Philip Souza Award (Outstanding Senior Musician band) 12; La Sertoma Award 12; President's Award for Educational Excellence 12; Kansas State Scholar 12.

Lindsey Luman -- cheeerleading, 10,11,12; Business Professionals of America, 12; FYI 12; Student Council secretary, 12; Senior Planning Committee 12; homecoming court 12; Special Olympics volunteer 12; L.l.N.K. volunteer 11; Who's Who Among American High School Students 12; Lawrence Panhellenic Alumnae Assn. Award 12.

Aaron Markham -- Jayhawk Breakfast Rotary Club Award 12.

Erin McDaneld-Campbell -- Yearbook 12; tennis (captain) 12; sophomore basketball 10; letter tennis 12; Regional Journalism Contest Finalist for 5A/6A Layout 12; State Journalism Contest honorable mention for 5A/6A Layout 12; honor roll 12.

Jeff McGovern -- Spanish Club 10,11,12; Japanese Club 11; Computer Club 12; Writer's Club 12; honor roll 12; National Merit Commended Scholar 12; Douglas County Air Rifle Team 10,11,12; 4-H (president 11, treasurer 12) 10,11,12; Texas Air Rifle Postal Match sixth place 10; Texas Light Rifle Postal Match second place 11; Douglas County 4-H Photography Auto Club Award 11; 4-H Photography Judging Champion 11; Baker University Baker Award 12; Presidential Award for Academic Achievement 12; Emporia State University Ralph G. & Cloyd B. Achning Memorial 4-H Scholarship 12.

Ryan McPhail -- sophomore basketball 10.

Ann Meckstroth -- honor roll 9,10,11; KAYS 9 - Yearbook staff (editor 12)11,12; Student Council 10; Who's Who Among American High School Students 11,12; Illinois State Scholar; volunteer for special needs children 9; volunteer at Good Samaritan Home 11; Kiwanis Club Society for Academic Achievement Scholarship 10,11; letter recipient 10; National Science Merit Award 11; counselor aide 12; Kansas Scholastic Press Assn. finalist regional journalism contest in editing 12; President's Award for Educational Excellence 12.

Jennifer Metsker

Maurice Murphy

Tony Nelson

Ashley Oelschlaeger

Michael Ousdahl

David Payne

Jeremy Putnam -- Choir 10,11,12; Latin Club (consul 12) 10,11,12; Writer's Club (senior scribe 12) 10,11,12; Scouting 10,11.

Carlos Ramirez -- basketball 10,11,12; baseball 10; honorable mention all league 12; Coffeyville Community College athletic scholarship 12.

Jennifer Robb -- Business Professionals of America 12; Drama (Florida) 12; FFA (Florida) 11; honor roll 11,12; Walt Disney Dreamers & Doers Award (Florida) 11.

Erin Robertson -- Best of Show in developing images photography contest 11; President's Award for Educational Excellence 12; LFSHS Booster Club and Commerce Bank Award 12.

Lisa Rooney -- basketball 10,12; track & field 10,11,12; colorguard/band 12; Jr Planning Committee 11; letter track & field (shotput) 10; letter basketball 12; Evan "D" Manning Award 12.

Jessica Rothwell

Darin Seidel -- marching band (section leader 12) 10,11,12; Jazz band 11,12; Symphonic band 11,12; Chamber Choir 11,12; Spanish Club (vice president) 10,11,12; Thespian Club 10; Senior Class secretary 12; Principal's Mark of Excellence Award 12; Church Youth Group 10,11,12; Presbytery of Northern Kansas Youth Council 10,11,12; American Legion Boys' State of Kansas 11; Outstanding Citizen City of Bramlage 11; KSU Foundation Scholarship 12; KSU Engineering Scholarship 12; Outstanding Sr. Boy (band) 12; KSU Engineering Dean's Award as Outstanding Student in Mathematics and Science 12; President's Award for Educational Excellence; Kansas State Scholar 12; FMC Paul Hensler Lifetime Achievement Scholarship 12.

Jeanne Shain -- band 10,11,12; Rainbows 10,11,12; Grand Chaplain- Past Grand Religion, Past Worthy Advisor 10,11,12;

Michael Shelton -- cross country 12; tennis 12; intramural basketball 11,12; Ping Pong Club (Senior representative & fund-raiser)12; Fellowship of Christian Athletes 10,11,12; Transition Team 11; Senior Planning Committee 12; newspaper staff - National Honor Society 11,12; honor roll 10,11,12; homecoming king 12; Most Inspirational Male Award for cross country 12; Firebird Award in cross country 12; First United Methodist Youth Group (program planner) 10,11,12; United Methodist Mission Team 10,11,12; Tennessee Outreach Project 10,11; Eastern Kansas United Methodist Youth Institute (group leader) 10,11,12; Young Life 12; Roundup for Hunger 10,11,12; Youth Coordinating Team, Eastern Kansas United Methodist Youth Institute 12; National Leadership and Service Award 10; Who's Who Among American High School Students 10,11; Southwest Baptist University Scholarship and Southwest Baptist University Grant 12; Central United Methodist Ruth Jones Memorial Award 12.

Russell Slaugh -- Business Professionals of America 11; intramurals 10,12; National Honor Society 12; Kansas Scholar 12; Perfect Attendance 10; Scouting 10,11,12; church youth leader 10,11,12; Jostens Award 12; President's Award for Educational Excellence 12.

Kenneth Soap -- varsity math team 9,10,11; Scholars Bowl 12; Orchestra 12; Symphony Orchestra 9,10,11; intramural basketball 10,11,12; Freshman basketball & soccer; Chess Club 9,10,11; Hispanic & Native American Student Assn. (president 11, vice president 10, member 9) - Wisconsin School Music Assn. Solo/Ensemble Competition first place region & district 9,10,11; KSMA Solo/Ensemble solo competition 1 rating district, 1 rating state 12; All-City Math Team 10,11; Red Sons Native American Drum Group 9,10,11; Emerald Sextet 9,10,11; Wisconsin Youth Symphony Orchestra 9,10; DARE role model 10,11; part-time sales associate 9,10,11,12; Lead Peer Tutor MATE Minority Pre-collegiate Program 10; American Mathematics Competitions Certificate of Distinction 12.

Casey Stewart

Julie Stromberg -- Business Professionals of America 12; Masonic Lodge Essay Contest Honorabie Mention 12.

Megan Swanson -- Business Professionals of America (hospitality & membership) 12; athletics 9 - National Honor Society 9 - fifth place BPA Entrepreneurship 12; eighth place BPA Management Concepts 12; sixth place BPA Business Knowledge 12; volunteer 12; employed 10,11,12.

Sarah Tacha -- Biology Club (historian) 12; Chamber Choir 12; Chamber Singers 12; Sunday school teacher 10,11,12; Puget Sound Grant 12; Dale Dennis Excellence in Education Award 12.

Elissa Tandoc -- French Club 9,10,11; Orchestra 9,10,11; intramural swimming 9,10,11; Honors Orchestra at KMEA Festival 9,10; first at state music competition 9,10; Maxima Cum Laude for National Latin Exam 12; lifeguard 11,12; Wichita Youth Symphony 9,10,11; member Kansas Dressage and Combined Training Assn. 9,10.

Zach Turner -- Most Improved Student Award 12.

Ashley Vanness -- Business Professionals of America 12; LINK - Mildred G. Scott Memorial Award 12.

Eric Wagner

Sarah Walker -- Darren Rapp Memorial Award 12.

Andrew Woolard - Tennis (captain 12) 11, 12; Choir 12; Chamber Singers 12; homecoming court 12; Student Council Representative 12; letter tennis 11 Institute Church Camp/Vision Team Methodist Church 12; Central United Methodist Mary & Jack Richards Bequest 12; Sterling College Merit Award 12; Nebraska Wesleyan University Recognition Scholarship 12; Kansas State Activities Assn. Award 12.

Commenting has been disabled for this item.