Advertisement

Archive for Sunday, May 25, 1997

HIGH SCHOOL ACTIVITIES

May 25, 1997

Advertisement

Following are activities that members of the Lawrence High School Class of 1997 participated in during high school. The information was provided by LHS, as reported by students. LHS graduation will be at 7:30 p.m. Sunday at Kansas University's Memorial Stadium.

Asna Abbasi: Media Club-10,11 (secretary-11); Spanish Club-10; Debate-10; National Honor Society-12; Kansas Honor Scholar-12; Kansas Governor Scholar-12; Lawrence Sertoma Honors Award, Freshman Honor Scholarship.

Erin Adamson: Choir-10,11,12; Theater Club-10,11,12; International Club-10,11,12 (vice president-11; officer-12); Forensics-10,11; Kansas Honors Scholar-12; United States Achievement Scholar-12; Outstanding Spanish Achievement-10; Outstanding French Achievement-11; honor roll-10,11,12; Kansas University Freshman Honors Scholarship; grant from Kansas University.

Yemi Adeyanju: Heritage Panel-10,11; Marching Band-10,11,12; Symphonic Band-11,12; STUCO-10,11,12; (treasurer-2); Key Club-11,12; (vice president-12); Spanish Club member-11,12; Debate-10; Diversity Committee co-Chairperson of Student Council-12; Senior Planning Committee; honor roll-10,11,12; National Honor Society member-11,12 (vice president-12); Kansas University Merit Endowment Scholarship; Kansas University Scholarship Center Award.

Eniola Ajayi: Orchestra-10,11,12; Black Student Union-10,11,12 (secretary-11, president-12); Drama Club-10,11,12; track-10,11,12; honor roll-10,11,12; letter in track-10,11,12.

Debra Ambrose: Band-10,11,12; Symphony Orchestra-11; Yearbook staff-11,12; Fellowship of Christian Students-11 (co-president); Ottawa University Scholarships: Dean's Academic Scholarship, Art Scholarship, Instrumental Music Scholarship.

Catherine Anderson: FYI Club-11,12; Spanish Club-10,11,12 (publicity chairperson-12); French Club-12; Thespians-10; Mammoth Club-10,11; National Honor Society-12; Marching Band-10,11,12; Concert Band-10; Symphonic Band-11,12; Jazz Band-11,12; Symphony Orchestra-11,12; Fellowship of Christian Students-11,12 (treasurer-11); National Merit Commended Scholar-12; Kansas Honor Scholar-12; honor roll-10,11,12; All-District Festival Band-11,12; All-State Festival Band-12; Sertoma Honors Banquet-12; Top 10 percent; Sunflower Girls State; Academic Scholarship-KU; Music Scholarship-KU Piano and Percussion.

Chantal Anderson: French Club-11; Concert Choir-11,12; honor roll-10,11,12; Kansas Honor Scholar-12; Lawrence Sertoma Club Honor Banquet-12; letter in cross country-11,12.

Camillia Baba: Student Council-12 (secretary).

Will Babbit: Mammoth Club-11 (co-president).

Yeoul ``Yurie'' Bae: International Club-10,11,12; tutor in Hillcrest School's ESL-11,12; English tutor in Hillcrest's 5th grade-12; Science Olympiad-12; Regional Science Olympiad Tournament-1st in Periodic Table, 2nd in Science of Fitness-12; KUSchool of Engineering Scholastic Tournament-Intermediate Chemistry, Individual, Large Schools Division 1st Place American-12; Invitation to Invitational Math Exam (AIME)-12; Certificate of Appreciation from Hillcrest-11; Recognition for Outstanding Community Service from LMH-11; KU Watkins-Berger Scholarship, Kansas Honor Scholar; Who's Who Among American High School Students.

Dane Bailey: National History and Government Award-12.

Kevin Ballew: basketball-10, 12 (lettered-12); intramurals-11.

Nicholas Bandelier: Band (Marching, Symphonic, Jazz)-10,11,12; section leader-Marching-12; wrestling-10,11,12; Spanish Club-12; Showtime-12; Orchestra-11; Follies-Jazz Combo-12; 4th place in State wrestling-12.

Amy Bartels: honor roll-10,11,12; Kansas Honor Scholar-12; Scholarship from Kansas University; Sociology Department Award from Baker University; Kansas Tuition Grant.

Ryan Basel: wrestling-10,11,12 (lettered 11,12); National Student Athlete Day Award

Ann Basow: Close-Up Washington, D.C.-11,12; Biology Club-10; Latin Club-11; National Latin Exam-10; National Latin Exam-11.

Timothy Bateman: basketball-10; Student Council (Junior Class Rep)(Senior Class Rep); Lion's Pride Comm.-11,12; Model UN-12; honor roll-10,11,12; Freshman Honor Scholar-KU; Merit Plus Scholarship-KU.

Danyel Bell: National Honor Society-12; DECA-12 (vice president-12); Lions Den-12 (general manager-12); honor roll-10; first place DECA State Competition-12; second place DECA State Competition-12; KU Endowment Merit Scholorship.

Nicholas Berger: DECA-10,11,12; Spanish Club-10; Key Club-12; intramurals-10; State Winning Marketing Project-11,12; Student of the Month-11.

Eve Betzen: Spanish Club-11,12; Fellowship of Christian Students-12; honor roll-10,11,12; scholarship to Milwaukee Art Camp-11; volunteer elementary school tutor.

Palvih Bhana: Sophomore Choir; Concert Choir-11; A Cappella-12; Orchestra-10,11,12; Issue Theater-11,12; Musicals-play-10,11,12; honor roll-10,11,12; Perfect Attendance-10,11,12.

Matthew Black: football-10,11,12; track-12; honor roll-10,11,12; football scholarship to Emporia State.

Rebecca Black: Spanish Club-10,11,12; (publicity chairperson-11 and co-president-12); Theater Club-10, 12; Marching Band-10,11,12; (Musical-assistant drector-12); Symphonic Band-11,12; lettered in Band-10,11,12.

Will Blackhurst: Band-10; Media Club-10,11,12; Debate-10; scholarship to Cooper Union.

Caitlin Boley: German Club-10,11,12 (treasurer-10); Environmental Club-10; National Honor Society-11,12; Mammoth Club-12; Alliance for Social Awareness-11,12 (treasurer, president-11), Smith Book Award-11, grant from Smith College.

Todd Boring: DECA-12.

Karrigan Bork: Honor Society-12; Spanish Club (president 11,12); Chess Club-11; Student Council-10, 12; football-10,11,12; wrestling-10,11,12 (co-captain-12); Scholars Bowl-12; Senior Planning Committee; National Merit Finalist-12; National Student Athlete Day Award-12; Kansas University Crowell Book Award-12; Who's Who of American High School Students-12; State wrestling Tournament qualifier-11,12; honor roll-10,11,12; National Freestyle wrestling team qualifier-11; 1st team All-State All Academic Wrestling Team-12; football letter-12; wrestling letter-10,11,12; Summerfield Scholarship at Kansas University.

Heather Borland: Biology Club-11,12 (secretary-12); German Club-10,11; Key Club-10,11,12 (secretary-12); FYI Club-12 (committee chair); Colorguard-10; National Honor Society-12; 2nd Place Regional Contest, ``Excellent'' rating State National History Day Contest; University of Chicago grant.

Matt Boucher: baseball-10,11,12; Spanish Club-10,11.

Timothy Bredehoft: A Cappella Choir-11,12; Chorale-12; National Honor Society-11,12; Symphonic Band-11,12; Marching Band-10,11,12; Concert Band-10; LHS Jazz Band-12; volleyball intramurals-12; Percussion-``Kiss Me Kate'' musical pit orchestra-12; American Legion Boys' State-11; Community Service-Capitol Federal Project-12; Showtime-11,12; Singers-11; Kansas Honor Scholar 12; Kansas Governor Scholar 12; honor roll-10,11,12; Who's Who Among High School Students-11,12; Percussion Ensemble (2 one ratings) district and state-10; Mixed Choir Ensemble (2 one ratings) district and state-10; District I Honor Band-11; District I Honor Choir-12; letter in Band-10,11,12; AAL All-College Scholarship Recipient 4 years); Whittaker Leadership Scholarship to Kansas Univeristy.

Noah Brewer: International Club-12 (Publicist).

David Brewer: cross country-11,12 (captain-12); track-10,11,12; basketball-10; Fellowship of Christian Students-12.

Deana Broers: FFA-10,11,12.

Christopher Brooks: soccer-10,11,12 (co-captain-12); tennis-10,11,12; Junior Planning Committee; Senior Planning Committee; volleyball intramurals-10,11,12.

Ashley Brown: Marching Band-10; Concert Band-10; women's soccer-10,11,12 (co-captain-12); women's cross country-12; lettered in cross country and soccer-10,11,12; National Honor Society-11,12; Girls' State delegate-11; National Honor Society-11,12; National Student-Athlete Day Award-12; Who's Who Among American High School Students-12; delegate to Hiratsuka, Japan (Sister City)-10; International soccer U.S.A. team member-12; team member of Olympic Development Program for Women's soccer in Kansas-11; Indiana soccer Camp All Star Team & MVP-11; honor roll-10,11,12; lettered in Band-10; Cooper-Union 4-year scholarship.

Ryan Browning: soccer-10,11,12; National Student-Athlete Day Award-12.

Carrie Bruewer: Symphonic Band-10,11,12 (sectionleader- clarinet-12); Band-10,11,12; highest division rating-Solo and Ensemble Regionals-12; University of Tennessee-Martin Band Scholarship..

Katie Brummell: Debate-10; Symphonic Band-10,11,12; Sophomore Girls Choir; A Cappella-11,12; Student Council-10; Band-10,11,12 (Drum Major-11,12); National Honor Society-11,12; Thespians-10 (sophomore officer); Chorale-12; Orchestra-10,11; National Thespian Society-10; All-State flute-10; All-District flute-10,11; All-District Voice-12; District Solo and Ensemble Contest-Flute/Voice-10, 12; State Solo and Ensemble Contest-Flute-10; KU Freshman Honor Scholar Scholarship

Kristin Brune: Choir-10; National Honor Society-11,12; Key Club-12; cross country letter winner-10,11,12; track letter winner-10,11,12; 39th at state in cross country-12; state track-11 (4th in 4 x 800, 3rd in 400, 2nd in 4x400); top 10 percent of class-honored by Kansas Honor Program-12.

Katie Bruner: A Cappella Choir-11,12; Chorale-12; Thespians-10,11,12; Student Council-10,11,12; (Sophomore Class vice president); Debate-11,12; Forensics-10; Cheerleading-10; Showtime-11,12; Student-produced Theater Festival-11,12; Junior Planning Committee; Senior Planning Committee; I Rating at State Solo Competition-11; All-State KMEA Choir-12; District KMEA Choir-11,12; National Honor Society-11,12; Valentine Queen-12; Sound of Music lead role-10, Kiss Me Kate lead role-12.

Erich Bublitz: German Club-10; Theater Club-11,12; Debate-10,11; Lawrence High Theater-10,11,12 (Student Technical Director-11,12); Computer Club-11; Who's Who Among American High School Students-12; National Youth Leadership Conference Delegate-12; Kansas University Freshman Honors Scholarship; Kansas University Business School Pre-Business Scholarship.

Amelia Buhler: Thespians-10,11,12; Choir-10,11,12; Japanese Club-12; Forensics-11; various plays-10,11,12; Forensics-1st and 2nd place-11.

Annamarie Burt: swimming letter-10,11,12 (captain-12); Sophomore Choir; Concert Choir-11; Band-10,11,12; Symphonic Band-11,12; National Honor Society-11,12; Spanish Club-10,11,12; Fellowship of Christian Students-11; Student Council.-11; Senior Planning Committee; Junior Planning Committee; honor roll-11,12; .

Patrick Carnahan: A Cappella Choir-11,12; Chorale-12; Key Club-12; track-10,11,12; football-10,11; Student Council alternate-11; KSHAA State Music Festival Delegate-12; Boys' State Delegate-11.

Mary Laurel Carraway: Amnesty International-12; Women's Advocacy Organization-12 (founder); Choir-10,11; Mammoth Club-10 (president); Heritage Panel-10,11,12; French Club-10,11,12; 2nd Place Masonic Lodge Essay Contest-12; honor roll-12; Scholarship-Milwaukee Institute of Art and Design.

Feng-Shuo Chang: French Club-11,12; Chess Club-10,11,12; Band-10; International Club-11,12 (president-12).

Dan Chapman: letter-music-10,11; Regional Level Tenor-11; State Level Tenor-10,11; State Level Trombone Quartet-10; Concert Band-10,11; tennis-10,11; football-10; Symphonic Band-11; Jazz Band-11; Marching Band-10,11; Congress Bundestag Exchange Student Finalist-12; Trombone Quartet 1-l0; Showtime-11.

Kimberly Chappell: Orchestra-10,11,12; Spanish Club-10,11,12; Mammoth Club-10,11,12 (president-10,11,12); Yearbook-12 (section editor-12); Senior Planning Committee.

Andrea Chikezie: Concert Choir-11; Sophomore Choir; FYI-11,12; Spanish Club-10,11; Teachers of Tomorrow-12; DECA (secretary-11,12); Perfect Attendance-12; Participation at State DECA Conference-10,11,12; LDJ participant-12; Student of the Month-12; Placed ninth (Role Play) at Mini Competition-12; Placed 10th (Comprehensive) at Mini Competition-12; Lawrence Ecumenical Fellowship Scholarship.

Donna Childers: Teachers of Tomorrow-10,11; Key Club-10.

Siu-Kei Chong: Chess Club-12; International Club-12.

Kris Clark: Youth in Local Government-11; Spanish Club-12; Junior Planning Committee; Senior Planning Committee; Top 10%-10.

Alex Clifford: intramurals.

Randy Clover: wrestling (letter)-10,11,12; Spanish Club-11,12; Japanese Club-12 (vice president).

Nathan Coffman: football-10,11,12; wrestling-10,11,12; baseball-11; football-2nd Team Sunflower League (DB)-11; football-1st Team Sunflower League (DB)-12; football-2nd Team All-State (DB)-12; wrestling-4th place at State-11; wrestling-Academic Honorable Mention-12.

Vicki Collie: Orchestra-10,11,12; National Honor Society-11,12; Teachers of Tomorrow-10; Cultural Heritage-12; FYI-11,12 (vice president-12); Peers-10,11,12 (leader); Regional 2nd Place-History Day-11; State History Day-2nd Place; National History Day-Outstanding State Entry-11; KU Whittaker Leadership Award.

Christina Conrad: Spanish Club-10,11; Sophomore Girls Choir, Concert Choir-11,12; Senior Planning Committee; Outstanding Senior of the Week.

Bethany Cook: CP Physics-10; Epic Tradition-10; Debate-10; AP U.S. History-11; AP American Literature-11; CP Chemistry-11; Human Anatomy

Yearbook-12; Fellowship of Christian Students-11,12; Cum Laude on National Latin Exam-10; Kansas Honor Scholar-12; honor roll-10,11,12; National Honor Society-12; Pittsburg State Dean's Scholarship.

Bryce Crady: basketball-10,11,12; football-10,11,12; volleyball intramurals-11; Fellowship of Christian Athletes-12; Kansas Honor Scholar-12; GKCFCA Scholar-Athlete Award-12; football 1st Team All-League DE, 2nd Team TE-12; All-Metro Honorable Mention-12; V-basketball captain-12; honor roll-10,11,12; GKCFCA Scholar Athlete Scholarship; KU Engineering Scholarship; KU Whittaker Leadership Scholarship.

Heather Crisp: basketball-10; FFA-11,12.

Lee Cross: Budget staff-11,12; Yearbook-11,12; intramurals-11; athletics (letter winner)-10,11,12; Senior Planning Committee; National Honor Society-12; 1st Place Regional Sports Writing KSPA-12; Most Improved Student-11.

Ellis Daniels: football-10,11,12 (letter-11,12) ; basketball-10; intramural basketball-12; Mmud volleyball-11; athletic scholarship-Hutchinson Community College.

Jennifer Deck: gymnastics-10,11.;

Sarah Dehart: Band (Marching and Symphonic)-11,12; A Cappella-11,12; National Honor Society-11,12; Spanish Club-10,11,12; Women's Advocacy Organization-12; Concert Band-10; Chorale-11,12; Kansas Honor Scholar-12; National Honor Society-11,12; honor roll-10,11,12; Pep Band-10,11; History Day-11; Showtime-11,12; Percussion Ensemble Festival-11; Jazz Band-11; Senior Planning Committee; Literary Club-12; KU Freshman Honor Scholar Scholarship.

Danielle Demby: DECA-12 (reporter, MGT-12); Black Student Union-10,11,12; Sophomore Choir; Concert Choir-11; DECA-12-(senior manager); Who's Who Among American High School Students-11; Student of the Month-12; Citizenship Award.

Amber Denny: Chorale-12; A Cappella-11,12; Spanish Club-10,11,12; Thespians-10,11,12.

Emily Derusseau: Chorale-11,12; Senior Planning Committee; Showtime-11,12; A Cappella-11,12; Student Council-10; Honor roll-11,12; National Honor Society-12.

Rhiannon Dietze: swimming and diving-10, 12; German Club-10; Biology Club-12; Kansas Honor Scholar.

Milivoje Dimitrijevic: International Club-10,11,12; swimming-10,11; football-11; rugby-10,11,12 (captain-12).

Anthony Dixon: tennis-10,11,12; soccer-12; Marching Band-10,11; Native American Club-12; Student Council-10,11,12; intramurals-11,12; tennis, 5th in state-11.

Lisa Donnelly: tennis-10,11; Theater-10,11,12 (lead in musical-12); Forensics-11 (regional championship-11; Student Council-10,11,12 (class secretary-11); National Honor Society-11,12; Chorale/A Cappella Choir-11; 12; History Day Regional Champion-11; Forensics (duet acting) Regional Champion-11; 8th Place State tennis competition-10; Kansas Honor Scholar-12; homecoming queen-12; Presidential Scholarship to San Diego University.

Matthew Down: Band-10,11,12.

Eryn Downing: LHS colorguard-10,11,12; section leader of LHS colorguard-12; honor roll-10,11,12; lettered in colorguard-10,11,12.

Anna Drewry: Fellowship of Christian Athletes-11,12 (camp coordinator-11;vice president-12); Fellowship of Christian Students-11,12; Spanish Club-10,11; Orchestra-10; Choir-10,11,12; honor roll-10,11,12; National Honor Society-11,12; Kansas Honor Scholar-12; Governor's Scholar-12; gymnastics-10,11; Diving-11; National Honor Society-11,12; Freshman Scholarship from Kansas University; KU Geography Scholarship; Kansas State Scholar; Sertoma Scholar.

Isaiah Eberhart: FFA-11,12; Choir-10; FFA Sentinel-12; GH FFA Sentinel-11; Chapter Farmer-11; 2nd EGD Dairy Judging-12; Singles Champ Lifetime Sports-10,11,12.

Jill Ebmeier: Marching Band-10,11,12 (section leader-12); Symphonic Band-11,12; Girls tennis-12; Sophomore Girls Choir; Concert Band-10; Concert Choir-11; lettered in Music-10,11,12; Musicals-10, 12; National Honor Society-12; Biology Club-11; Senior Planning Committee; Key Club-12; FYI Club-12; A Cappella Choir-12; Midwest Student Exchange Program Award; Regents Scholarship-Level One.

Gwendolyn Edwards: Parents as Teachers-12; honor roll-12.

Jackie Elston: German Club-10,11; Sign Language-10; Lawrence Sertoma Club Award-12; Kansas Scholar Award-12; Governor's Honor Program Award-12; National Government & History Award-12; honor roll-10,11,12.

Jennifer Esmond: Cheerleading-11,12.

Whitney Evans: cross country-10,11,12 (co-captain-12); Key Club-12; German Club-10,11; Yearbook staff-12; Student Council Class Representative-10,11,12; Senior Planning Committee; National Honor Society-12; Kansas Honor Scholar-12; cross country letter-10,11,12; honor roll-10,11,12; Valentine's Queen Finalist-12.

Nichole Farhner: Business Professionals of America-12.

Parisa Farokhi: Debate/Advanced Debate-10,11,12; Forensics-10,11; Student Council-10,11,12; Spanish Club-10; Key Club-12; Sophomore Girls Choir; Senior Planning Committee; Novice Debater of the Year-10; 3rd Place at State Novice Debate Tournament.

Kelly Field: Spanish Club-12; Freshman Honor Scholar-12; Kansas University Crowell Book Award-12; Freshman Scholarship-Merit Scholars Development Program.

Derek Fincham: Debate-10; History-11; Gold Team-11,12.

Charles Fitz: Most Improved Student-12.

Jason Fleischauer: Theater Club-11,12 (treasurer-12); Model United Nations-12; National Honor Society-12; Kansas Honor Scholar-12; honor roll-10,11,12; Who's Who Among American High School Students-10,11; Youth Leadership Award-NYLC in Washington, D.C.-11; Pittsburgh University Scholar; Pittsburgh Grant-FR/OS; Assumed GSL/Stafford.; KU Whittaker Leadership Award; KU Pre-Businesss Scholarship.

Jennifer Fleming: Cheerleader (letter winner) -10,11; Business Professionals of America-12; gymnastics (letter winner) -10,11,12; honor roll-10,11,12; NCAA All-American Cheerleading-11; 2nd in Administrative Assistant at BPA State-12; 2nd Runner-up in Miss American Coed-11; Who's Who Among American High School Students-10,11.

Magdelena Flores: International Club-12.

Aaron Flory: FFA-12; athletics-10,11,12.

Brett Flory: baseball-10,11; basketball-10; Student Council Rep.-12; Budget staff-12; Fellowship of Christian Athletes-12; Tailgate Crew-12; honor roll-10,11,12; Perfect Attendance-11,12; Kansas Honor Scholar; Departmental Award, Communications, Baker University.

Jill Fugett: Marching Band-10,11,12; Choir-10,11; Symphonic Band-12; Cheerleading-10; Theater Club-10,11; Spanish Club-10; German Club-11; Biology Club-11,12; Key Club-12; State Solos and Ensembles Music Festival-Superior Ranking-10, 12; District Solos and Ensembles Music Festival-Superior Ranking-10, 12.

Amanda Garber: Orchestra-10,11; Student Council-11,12; National Honor Society-11,12; Budget staff-12; Fellowship of Christian Athletes-11,12; basketball-10,11,12; National Honor Society-11,12; Kansas Honor Scholar-12; KU Merit Endowment Scholar-12; volleyball-10,11,12; track-12; KU Freshman Honor Scholarship.

Rebekah Gilmore: Marching/ Symphonic Band-10,11,12 (Marching Band section leader-11,12, Symphonic Band section leader-10,11,12); Choir (sophomore and A Cappella)-10, 12; Symphonic Orchestra-10,11,12; National Honor Society-11,12; Key Club-10, 12; German Club-10,11, track-10; First Chair Flute-All-State Band-12; State Participant-National History Day-11; Superior Ratings at District and State Solo and Ensemble Contest-10, 12; Who's Who in American High School Students-11,12; Gifted Education Program member-10,11,12; Luther College Larsen Presidential Scholarship; Music Lesson Scholarship; Luther Grant Scholarship; Weston Noble Music Scholarship; AAL Lutheran Campus Scholarship.

Brandon Gilstrap: baseball-10,11; wrestling-10; FFA-12.

Mary ``Meg'' Givens: Band-10; athletics-10,11,12 (JV volleyball captain-11, soccer captain-12); Student Council-12; Spanish Club-12; Fellowship of Christian Students; honor roll-10, 12; Perfect Attendance-11,12; Freshman Honor Scholarship to Kansas University.

Brandon Graham: soccer-10,11,12; Spanish Club-10,11,12; Senior Planning Committee; intramurals-12; Student Council Alternate-12; All-Academic soccer team (NEKSA)-12; Award for Excellence in Academics and Athletics-12.

Andrew Grammer: football-10,11,12; baseball-10; football state vhampionship-11.

Erin Griffeth: Marching Band;-10,11,12 (section leader-12); Symphonic Band-11,12; National Honor Society-11,12 (treasurer-12); Spanish Club-11,12 (treasurer-12); Lion's Pride Committee-12; Pep Band-11,12; honor roll-10,11,12; letter in band-11,12; Girls State-11; section leader-12; District Solo and Ensemble Rating: I-12; Whittaker KU Leadership Award..

Jennifer Grohler: Orchestra-10,11,12; German Club-12; Fellowship of Christian Students-12; National Honors Society-12; Kansas Honors Scholar-12; KU Academic Scholarship..

Sarah Grosshans: Fellowship of Christian Students-11,12; Choir-10,11,12; National Honor Society-12; Trustee's Award Merit Scholarship from Columbus College of Art and Design.

Jasiu Grzymala-Busse: Symphonic Band-10,11,12; swimming-12; cross country-10,11,12; Budget staff-10,11,12 (Editor-in-Chief-12); National Honor Society-11,12; Debate-10; Model U.N.-12; Symphony Orchestra-12 (Principal Clarinetist); Marching Band-10,11,12 (section leader); National Latin Exam-Maxima Cum Laude-10,11; cross country (letter) 10,11,12; District Honor Band member-10,11; 1st Place in KU Engineering Expo Website Competition-11; 1st Place in K-State Programming Competition-11.

Kristin Gurney: Marching Band-10,11,12; Sophomore Choir; Concert Choir-11; Spanish Club-10; Key Club-12; National Honor Society-11,12; Senior Planning Committee.

Andrew Guthrie: Business Professionals-12 (historian)-2nd Place Legal Concepts-12; 4th Place Management Concepts-12, Top 10% Business Law-12, Top 10 percent Business Math-12.

Krissy Hadl: Business Professionals of America-12; DECA-11.

Dain Hammerschmidt: football-10,11,12; wrestling-10,11,12; track-10,11,12; German Club-10; Debate-10; intramurals-11,12; Fellowship of Christian Athletes-11,12; (treasurer-12); track letter-10,12; wrestling letter-11,12; football letter-11,12; All-Conference Honors-football-12; National Government Yearbook Award-12; National History Honor Award; Fort Scott Community College football scholarship.

Leah Haney: Fellowship of Christian Students-11,12 (president-11,12); Concert Choir-11; A Cappella Choir-12; National Honor Society-12; English Departmental Award (Baylor University); Choral Participation Award (Baylor University).

Ryan Hatch: California Scholarship Federation-10,11; Spanish Club-12; Award of Merit in Algebra II-10; Woodland High H.E.R.O.E.S. Award-10; Outstanding Achievement in Chemistry-11; Certificate of Merit in Spanish III-11; honor roll-10,11,12; Chemical and Petroleum Engineering Departmental Scholarship; School of Engineering Dean's Scholarship; University Scholarship Center: Freshman Honor Scholarship.

Christa Haught: Fellowship of Christian Students-10,11; Band-11,12; German Club-10,11,12; French Club-10, 12.

Amber Heiserman: Band-10; Choir-10,11,12; softball-10,11,12; Senior Planning Committee; National Honor Society-11,12; Gospel Choir-10; A Cappella Choir-12; Showtime-11,12; honor roll-10,11,12; National Honor Society-11,12; Kansas University Academic Scholarship.

Jason Helmer: Marching Band-10,11,12 (section leader-12, uniform manager-11,12); Symphonic Band-10,11,12; Pit Orchestra-12; Symphony Orchestra-12; Concert Band-10; KMEA District I Honor Band-11,12; District Solo and Ensemble-10, 12; State Solo and Ensemble-12; letter in Band-10,.11,12; Music Scholarship to Emporia State.

Erin Herbert: Orchestra-10,11,12; Budget staff-11,12 (news editor-11,12); German Club-10; track and cross country-10; College Bowl-10; Kansas Scholars Award for Top 10% of Senior Class-12; One-Rating at District and State Solo Competition-Violin-10; Participation in State KMEA-11; Participation in State Journalism Competition-11,12; KU Leadership Award.

Jerrell Herod: Marching Band-10,11,12; (section leader-12); A Cappella Choir-11,12; Black Student Union-11,12 (vice president-11,12); FYI Club-12 (secretary); Computer Club-11,12; (president-11,12); Student Council-10; Chorale-12; Symphonic Band/Orchestra-11,12; National Achievement Scholarship Finalist-12; National Hispanic Scholars Finalist-12; Governor's Scholar-12; Kansas Honor Scholar-12; Harvard and Radcliffe Colleges Certificate of Admissions-12; Who's Who Among American High School Students-Finalist; Honor-10,11,12; National Merit Commended Scholar-12; Duke University Talent-Identification Program-10,11,12; National Counsel of Teachers of English Writing Award nominee-10; American Mathematics Competition-Certificate of Achievement-10; Kansas State High School Activities Association-First Division Award for Music Regional and State-10; KU School of Engineering Scholarship; KU Diversity Programs Scholarship; KU Chemical & Petroleum Engineering Department Scholarship; National Achievement/Sommerfield Scholarship; Ecumenical Fellowship Foundation Book Award for Academics; Robert C. Byrd Scholarship; Journal-World All-Academic Team; Governor's Scholar.

Josh Hewins: soccer-10,11,12.

Bryan Hickey: Band (letter winner)-10,11,12 (section leader-12); Choir-10; Jazz Band-11,12; National Honors Society-11,12; Spanish Club-10,11,12 (social chairperson-12); Debate-10; Kansas Honor Scholar-12; honor roll-10,11,12; Lawrence Sertoma Club Honor Banquet-12; KU Whittaker Award Scholarship.

Michelle Hicks: Marching Band-10,11,12.

Luke Hillin: basketball-10; football (letter)-11; Theater-11; honor roll-11.

Matt Hochstetler: Debate-10,11,12; Forensics-10,11,12, Model UN-10,11,12 (president-12); Kids Voting Kansas-10,11,12 (statewide executive board-10,11,12); Mammoth Club-10,11,12 (co-president-10,11,12); Youth in Local Government-11 (County Commission Representative-l1); Kansas Honor Scholar; Representative to Hugh O'Brian Youth Leadership Conference; U.S. Youth Senate program nominee; Advanced Placement Scholar with Honors (received fives on AP U.S. History Test and U.S. Politics test, and received fours on the Comparative Politics Test and English Language & Composition Test); National Merit Commended Scholar; 1996 Dean's List; Kansas University Crowell Book Award; Who's Who Among American High School Students; National Honor Scoeity-11,12; honor roll-10,11,12; Sophomore Class treasurer-10; Student Council-10,11; Alliance for Social Awareness; Key Club-10,11; Biology Club-10; Mayor's Youth Advisory Council-10,11,12; (co-president-11,12); Georgetown Scholarship from Georgetown University.

Kevin Hodson: VICA-12 (treasurer); VICA State Skills Championship 5th out of 35 in Welding Technology-12.

Timothy Hofer: Chess Club-11,12 (co-president-12); International Club-12; Mammoth Club-12 (co-president); German Club-10,11,12; Model UN-12; honor roll-10,11,12; Kansas Honor Scholar-12; Crowell Book Award-12; 3 Chess Medals, including Best Previously Unrated Player-11,12; Chairman's Scholarship (Hendrix).

Nora Hoffman: Sophomore Choir; A Cappella Choir-11,12; Theater-costumes-12; Kansas Honor Scholar-12; Crowell Book Award-12; Sertoma Honor-12.

Sara Holmberg: Choir-10,11,12; Orchestra-10,11,12; Cheerleading-10; National Honor Society-11,12; Biology Club-11; German Club-10; Governor's Scholar-12; Concertmaster of LHS Symphony Orchestra; honor roll-10,11,12; Honors Chorale-12; Academic and Music scholarship from KU..

Jeff Hout: football-10,11; FFA-12.

Scott Hudnall: Student Council-12; Budget staff-12; basketball-11,12; Senior Planning Committee; Cum Laude on the National Latin Exam-10,11.

David Humbarger: National Honor Society; Fellowship of Christian Athletes-11,12 (recruiting officer-12); basketball and volleyball intramurals; German Club-11; Debate-10; track & field-10,11,12; football-11,12; soccer-10,11; KC Star All-Metro track Team-11; 3-Time State Top 3 Places, Regional Champ, school record holder in Triple Jump; football-All-Sunflower League-12; honor roll-10,11,12.

Donna Huslig: Band-10,11,12; Debate-10; VICA-12 (president-12); tennis-10,11,12; basketball-10,11; honor roll-10,11,12.

Christopher Huston: soccer-11,12; honor roll-10, 12; NCAA Athlete Day Award.

Nick Jamison: football-10,11,12; 1st Team All-State Class 6A Offensive Team 12; 1st Team All-League (unanimous) (Offensive Tackle)-12; 2nd Team All-Metro Offensive Tackle-12; National Student-Athlete Day Award-12; football scholarship to Fort Scott Community College.

Matthew Jansen: National Honor Society-11,12; Quiz Bowl-10,11,12 (co-captain-12); Spanish Club-10,11,12; Debate-10,11,12; Forensics-10,11,12; Mammoth Club-10,11,12 (president-10,11); State Champion 4 Speaker Debate-12; 6A State Champion Quiz Bowl-12; Outstanding Speaker NFL Student Congress-11; National Forensics League Outstanding Distinction Award-12; NFL Extemp-Speaker Finalist-District-11; High Q Quiz Bowl Champion-12; KU Scholarship.

Sally Jennings: FFA-10,11,12 (Greenhan reporter-10; chapter treasurer-11; chapter reporter-12); Choir-10; National Honor Society-11,12; Student Council-10,11 (Sophomore Class secretary; Student Council Activities Coordinator-11); Lions Pride Committee-10; Sophomore basketbal; honor roll-10,11,12; National Honor Society-11,12; Kansas FFA State Contest Participant-10,11,12; Lawrence FFA Scholastic Award-10,11; Kansas FFA State Degree Recipient-12; Kansas FFA State Chorus-11,12; Sophomore softball; volleyball statistician-11; Junior Planning

Commenting has been disabled for this item.