Advertisement

Archive for Tuesday, May 21, 1996

LHS 96 SENIOR AWARDS

May 21, 1996

Advertisement

Editors note: Following are activities that members of the Lawrence High School Class of 1996 participated in during high school. The information was provided by LHS. Also included are some honors and awards that were omitted from a list that was published on Friday. The LHS graduation will be Sunday.

Toyin Adeyanju: Symphonic Band - 2 yrs., Marching Band - 3 yrs., Black Student Union - 1 yr., Peer Helpers - 2 yrs., National Honor Society - 2 yrs., Key Club - 1 yr., Youth in Local Government 1 yr./Vice President, Student Council - 1 yr./Treasurer, FYI Club - 1 yr./President, National Latin Exam Award, Who's Who Among High School Students, Heritage Panel - 2 yrs., Senior Planning Committee.

Korrin Alberding: Alliance for Social Awareness - 1 yr., Spanish Club - 1 yr., Presidential Classroom - 1 yr., Youth in Local Government - 1 yr.

Robyn Alger: National Honor Society - 2 yrs., Varsity Cheerleader - 2 yrs., Spanish Club - 1 yr., Key Club - 2 yrs., Student Council - 2 yrs., Prom Committee, Gymnastics Team - 3 yrs., Senior Planning Committee, Magna Cum Laude - National Latin Exam.

Andrew Allen: Key Club - 2 yrs./Senior Rep., Youth in Local Government - 2 yrs., Alliance for Social Awareness - 2 yrs., Wetlands Study Ranger - 2 yrs., Boy's State - 1 yr.

Jennifer Anderson: Vocational Industrial Clubs of America - 1st Place in State Competition.

Julie Anderson: FFA - 3 yrs./Greenhand V.P., Chapter V.P., & Chapter President, Scholarship Award for FFA, Star Chapter Farmer, Ag Sales & Service Proficiency Award, Swine Herdmanship Award, District Star in Agribusiness.

Sarah Anderson: Athletics - 1 yr., Spanish Club - 1 yr.

Anabelle Aragon: International Club - 1 yr., Asian Club - 1 yr., Writers Club - 1 yr., Yearbook Staff - 1 yr., Golden State Award for Algebra, Honor Roll - 2 yrs., Badminton Award.

Sara Arias: Choir - 1 yr., International Club - 1 yr., Fellowship of Christian Students - 1 yr.

Kristine Asher: Softball - 3 yrs.

Garrett Attig: Track - 3yrs./State Pole - Vault Champ, 1st Team Metro in Pole - Vault, Football - 3yrs./2nd Team(Sunflower) fullback, Honorable Mention(Sunflower) strong safety, Metro Bowl.

Wendy Avery: Band - 2 yrs., Business Professionals of America - 1 yr.

Linda Bailey: Accapella Choir - 2 yrs., Cheerleader - 2 yrs., Volleyball - 1 yr., Basketball - 2 yrs., Track - 2 yrs., Gymnastics - 2 yrs., Spanish Club - 2 yrs., Key Club - 2 yrs., Biology Club - 1 yr., Choir - 1 yr., Who's Who Among High School Students - 3 yrs.

William Bailey: Rugby - 3 yrs., Student Council - 2 yrs.

Matthew Baird: Orchestra - 1 yr., FFA - 1 yr., Intramurals - 2 yrs.

Josh Baldwin: Football Trainer - 3 yrs., Track - 1 yr.

Grant Barnhart: Gymnastics - 1 yr.

Mark Bartscher: Jazz Band, German Club - 2 yrs., Theatre - 2 yrs./Music Production, Acapella Choir - 2 yrs., Marching Band - 3 yrs./Section Leader, Outstanding Senior Boy - Choir, Student Council - 2 yrs., Honor Roll - 3 yrs., Eutin Germany Exchange Student.

Chip Basel: Track - 3 yrs./Lettered, Intramural Basketball - 1 yr., Football Manager - 2 yrs./Lettered, Who's Who Among High School Students - 1 yr.

Kerry Batten: Fellowship of Christian students - 1 yr., Honor Roll - 3 yrs.

Emily Bayouth: Concert Band - 1 yr., Color Guard - 2 yrs., Orchestra - 3 yrs., Symphony Orchestra - 1 yr., Spanish Club - 2 yrs., Forensics - 1 yr.

Amy Beets: French Club - 2 yrs./President, Debate - 1 yr., Yearbook - 1 yr./Editor - in - Chief, Newspaper - 1 yr./Editor - in - Chief, Senior Planning Committee, Site Council - 2 yrs., Honor Roll - 3 yrs., Presidential Fitness Award - 1 yr., National Merit Commended Scholar.

Claire Beier: Spanish Club - 1 yr., Forensics - 3 yrs., Debate - 3 yrs., Fellowship of Christian Students - 2 yrs., Model U.N. - 1 yr., Mock Trial - 1 yr.

Anne Bennett: Volleyball - 1 yr., Basketball - 3 yrs./Lettered, Track - 2 yrs./Lettered, Yearbook Staff - 2 yrs./Photo Editor, FFA - 2 yrs./Greenhand Sentinel, Choir - 2 yrs., Student Council - 2 yrs.

Peter Bieri: Athletics - 3 yrs./Lettered, Spanish Club - 1 yr.

Kyle Billings: Honor Roll - 2 yrs., Intramural Volleyball/AAU Junior Olympic Volleyball Team.

Jessica Bishop: Band - 3 yrs./Section Leader, Fellowship of Christian Students - 1 yr., Who's Who Among High School Students, Honor Roll - 3 yrs., Commended Scholar - 2 yrs., State Honor Band/#1 Ratings in Solo & Ensemble.

Stephanie Bishop: Soph Choir, Jazz Band - 1 yr., Symphonic Band - 2 yrs./1st Chair Horn, Marching Band - 2 yrs./Section Leader, Soccer - 1 yr., #1 Rating District & State Solo & Ensemble.

Catherine Michelle Black: Alliance for Social Awareness - 2 yrs., German Club - 2 yrs., Acappella Choir - 2 yrs., Girls Choir - 1 yr., Chorale - 1 yr., Debate - 1 yr., Model U.N. - 1 yr., Senior Planning Committee, Soccer - 2 yrs./Captain, National Honor Society - 2 yrs., Who's Who Among High School Students - 1 yr., Mock trial - 1 yr./State Semi - finalist.

Shakiyya Bland: Junior Achievement - 1 yr., Writers Club - 1 yr., Black Student Union - 3 yrs., Honor Roll - 3 yrs.

Mandy Blevins: Cheerleader - 2 yrs., Honor Roll - 1 yr.

Jeremy Bonebrake: Honor Roll - 3 yrs., Perfect Attendance - 3 yrs.

Rebecca Booth: Student Council - 3 yrs., National Honor Society - 2 yrs., Forensics - 3 yrs., Sign Language Club - 1 yr./Co - chair, Thespian Club - 3 yrs./State Thespian Board, National Thespian Society - 2 yrs., Acappella Choir - 2 yrs., Senior Class Treasurer, Best Actress Award.

Kelly Borchardt: Student Council - 1 yr., Spanish Club - 2 yrs., Basketball - 3 yrs., Senior Planning Committee, National Honor Society - 2 yrs., AAU Basketball - 1 yr.

Ashley Bost: Football - 3 yrs./Lettered, Track - 3 yrs./Lettered.

Rachel Bost: Business Professionals of America - 1 yr.

Mindi Bott: Close - up Washington D.C. - 1 yr., Youth in Local Government - 1 yr., Key Club - 1 yr.

Scott Breithaupt: Distinguished Scholar.

Elizabeth Brinkley: Marching Band - 3 yrs./Section Leader, Symphonic Band - 2 yrs., Concert Band - 1 yr., Girls Swim Team - 3 yrs., National Honor Society - 2 yrs., Student Council - 1 yr. Spanish Club - 3 yrs., Outstanding Musician Award, State Swim Team Qualifier, Senior Planning Committee.

Cory Brock: Football - 2 yrs.

Brianne Brown: Spanish Club - 1 yr., Key Club - 1 yr., Cheerleader - 3 yrs./Co - Captain, National Honor Society - 2 yrs./Treasurer, Kansas Honor Scholar, Honor Roll - 3 yrs.

Ethan Brown: Football - 1 yr., Basketball - 1 yr., DECA - 1 yr./1st & 5th at State DECA Conference, 4th at Kansas Small Business Conference.

Linda Brown: Concert Band - 3 yrs., Marching Band - 3 yrs.

Todd Bruns: Writers Club - 2 yrs., Peer Helpers - 1 yr./Founding member, Theatre Club - 1 yr., Commended Scholar, Honor Roll - 1 yr.

Heidi Bryson: Choir - 1 yr., Spanish Club - 2 yrs., Orchestra - 3 yrs./Regional & State Solo & Ensemble Contests.

Aaron Calovich: Rugby - 2 yrs.

Joseph Campbell: Band - 3 yrs., Choir - 3 yrs., Theatre Club - 1 yr.

Sarah Carlson: Cheerleader - 2 yrs., Key Club - 1 yr., Soph Girls Choir, Gymnastics - 3 yrs./Co - Captian, Honor Roll - 3 yrs.

Christy Carnahan: Senior Planning Committee, Model U.N. - 1 yr., Key Club - 1 yr., Biology Club - 2 yrs., International Club - 1 yr., Bike Club - 1 yr., National Honor Society - 1 yr./Secretary Student Council - 1 yr./Secretary & Publicity, Class Secretary - 2 yrs., Alliance for Social Awareness - 1 yr./Public Relations, Kansas Honor Scholar, Who's Who Among High School Students, Spanish Club - 3 yrs., Volleyball - 2 yrs., Softball - 2 yrs.

Donnell Caro: DECA - 1 yr., Basketball - 3 yrs./Honorable mention.

Rebecca Carttar: Biology Club - 3 yrs./President, German Club - 2 yrs., Marching Band - 1 yr., Choir - 1 yr., LHS Recycling Program - 3 yrs., Florida Field Ecology - 1 yr., National Honor Society - 2 yrs.

Grace Chang: Youth in Local Government - 1 yr., Gospel Choir - 1 yr., National Honor Society - 1 yr., Senior Planning Committee, International Club - 1 yr./President, Honor Roll - 3 yrs., Naturalist for Baker Wetlands - 1 yr.

Nga Chau: Kansas Honor Student.

Fion Cheng: Concert Choir - 1 yr., Girls Basketball Manager - 1 yr., Girls Softball Manager - 1 yr., International Club - 1 yr., Tennis Club - 1 yr., Christian Fellowship - 1 yr., Student of the Year, 10th grade.

Adam Clark: Mammoth Club - 3 yrs., Youth in Local Government - 1 yr., Debate - 3 yrs./ National Qualifier, Model U.N. - 3 yrs./Vice President, Science Olympiad - 2 yrs., National Merit Finalist, Kansas Honor Scholar.

Katherine Clark: Soph Choir.

Takisha Clark: Student Council - 1 yr., Black Student Union - 3 yrs./Treasurer,Vice President, President, Gospel Choir - 2 yrs./Section Leader.

Kelly Clevenger: Colorguard - 2 yrs./Section Leader, DECA - 1 yr./Placed in Entrepreneurship.

Levi Clock: Student Council - 2 yrs., Choir - 2 yrs.

Brad Clover: Wrestling - 3 yrs./Team Captain, Football - 1 yr., Peer Helpers - 1 yr., In wrestling - League, Regional, & State Qualifier as well as as Medalist & Regional Champion.

Chris Collins: Soph Choir, National Honor Society - 2 yrs., Biology Club, Youth in Local Government - 1 yr., Key Club - 1 yr., Men's Swim & Dive Team - 3 yrs./Co - Captain, Mock Trial - 1 yr.

Elizabeth Combest: Newspaper - 1 yr., Yearbook - 1 yr.

Sara Combs: Symphonic Band - 2 yrs., Orchestra - 2 yrs., Jazzband - 2 yrs., KMEA State Orchestra, Outstanding Concert Band Musican Award, Acapella Choir - 2 yrs., National Honor Society - 2 yrs., Softball - 1 yr., Youth in Local Government - 1 yr., Vice President - Senior Class, Gymnastics - 1 yr./Co - Captain.

Courtney Compton: Basketball - 1 yr., Intramural Volleyball - 1 yr., Kansas Honor Scholar.

Shannon Conlin: DECA - 1 yr., Placed in State DECA competition in Entrepeneurship & Food Marketing.

Jennifer Conradi: National Honor Society - 1 yr., Symphonic Band - 2 yrs., Concert Band - 1 yr., Track - 1 yr., Soph Choir, Concert Choir - 1 yr., Youth in Local Government - 1 yr., Weather station and Weather Announcer - 1 yr., Naturalist for Baker Wetlands - 1 yr.

Casey Cook: Basketball - 3 yrs./League Honorable Mention, Baseball - 3 yrs./League Honorable Mention.

Sonia Cook: Fellowship of Christian Students - 1 yr., Concert Choir - 2 yrs., Gospel Choir - 2 yrs., Black Student Union - 1 yr., Most Improved Student - 1 yr.

Matthew Copeland: Athletics - 2 yrs.

Tashana Copp: Band - 2 yrs.

Ryan Cox: Football - 1 yr./ Lettered, Spanish Club - 1 yr., Fellowship of Christian Athletes - 1 yr.

Jessica Crockett: Peer Helpers - 1 yr.

Casey Crowghost: Native American Club - 4 yrs./Vice - President, Intramural Basketball - 3 yrs./Captain, Intramural Volleyball - 3 yrs./Captain, Student Class Representative - 3 yrs., Student Council - 3 yrs./Student Representative, Soccer - 2 yrs.

Ryan Crum: DECA - 2 yrs., Budget Staff - 1 yr., DECA State Competition placements in Creative Marketing, Role Play, & Vehicle - Petroleum Marketing.

David D'Ercole: Soccer - 3 yrs.

Thomas Daniels: Football - 3 yrs., Fellowship of Christian Athletes - 1 yr.

Melissa Davenport: DECA - 1 yr., Colorguard - 2 yrs., FFA - 2 yrs.

April Davies: Band - 3 yrs., Spanish Club - 1 yr., FYI Club - 1 yr., Honor Roll - 3 yrs.

Allegra DeSalvo: Pom Squad - 3 yrs./Co - Captain, Senior Planning Committee/Secretary, Student Council - 3 yrs./Secretary, National Honor Society - 2 yrs., Soccer - 2 yrs., Kansas Honor Scholar, Honor Roll - 3 yrs., Who's Who Among High School Students, Governor's Scholar, Spanish Club - 2 yrs., Key Club - 1 yr.

Rebecca Diebolt: Marching Band - 1 yr., Concert Band - 1 yr., Soph Choir, DECA - 2 yrs., Spanish Club - 3 yrs., French Club - 1 yr., Media Club - 2 yrs., DECA National Qualifier in Fashion Merchandizing & Apparel/Accessories Marketing.

Jeff Dillon: Golf - 2 yrs., DECA - 1 yr., Student Council - 3 yrs.

Jay Dobbins: Concert Choir - 2 yrs., Acapella Choir - 1 yr., Golf - 2 yrs.

Darrick Doleman: Black Student Union - 2 yrs., Chorale - 1 yr., Intramurals - 3 yrs., Student Council - 3 yrs., Citizenship Award - 1 yr., Presidential Academic Fitness Award.

Carley Doores: Distinguished Scholar.

Jana Douglass: Band - 2 yrs., Flag Corps - 2 yrs., FFA - 3 yrs./Greenhand & Chapter Secretary, Softball - 2 yrs.

Mike Doveton: Rugby - 2 yrs.

Regan Doyle: Black Student Union - 1 yr., National Honor Society - 2 yrs., Biology Club - 1 yr., Latin Club - 1 yr., GCTL/FYI - 3 yrs./Chairperson, Peer Helpers - 2 yrs./Officer, Heritage Panel - 2 yrs., Environmental Awareness Project - 1 yr., National Commended Scholar.

Kerri Driscoll: Choir - 1 yr., Gymnastics - 3 yrs./State Competitor, Drama Club - 2 yrs., Student Council - 2 yrs., Junior Class Secretary.

Claire DuMortier: DECA - 1 yr./Vice President, Placed in competition for Entrepeneurship.

Kathleen Dunn: Cheerleader - 3 yrs., French Club - 1 yr., Student Council - 2 yrs., National Cheerleader Assn. All American.

Brad Durkin: Student Council - 2 yrs., Basketball - 2 yrs., Intramurals - 3 yrs.

Jill Dwyer: Softball - 3 yrs., Volleyball - 1 yr., Student Council - 1 yr., FFA - 3 yrs./Greenhand President, Reporter, & Treasurer.

Kristine Eck: Key Club - 2 yrs./President, Alliance for Social Awareness - 2 yrs., Model U.N. - 2 yrs., National Merit Finalist, Girls State.

Shaun Edmondson: Basketball - 3 yrs., Baseball - 2 yrs., Budget Staff - 1 yr., Junior Class Representative, Honor Roll - 2 yrs., Who' s Who Among High School Students.

Tara Edwards: Choir - 2 yrs., Black Student Union - 2 yrs., Business Professionals of America - 1 yr., Who's Who Among High School Students.

Lisa Elder: Choir - 3 yrs., Spanish Club - 2 yrs., Key Club - 1 yr., Gospel Choir - 1 yr.

Steven Elliott: Football - 3 yrs./Lettered, Track - 1 yr.

Matthew Elms: Most Improved Student - 1 yr.

Megan Englebrake: Student Counsil - 3 yrs., Golf - 3 yrs., National Honor Society - 1 yr., Senior Class Treasurer, Senior Planning Committee/Officer, Honor Roll - 3 yrs.

Elizabeth Eversole: Marching Band - 1 yr., National Honor Society - 2 yrs., Basketball - 1 yr., Kansas Honor Scholar.

Geneva Ewert: Marching Band - 3 yrs./Drum Major, Theatre Club - 3 yrs., Choir - 3 yrs./District & State Choirs, State Soloist - 2 yrs., Chorale - 2 yrs., Outstanding Senior Girl - Choir, Homecoming Queen.

Megan Ewing: Student Council - 1 yr., Senior Planning Committee, Soccer - 3 yrs./Team Captain, Gymnastics - 3 yrs./Team Captain, French Club - 1 yr., Yearbook Staff - 1 yr., Honor Roll - 3 yrs., Kansas Honor Scholar.

Ryan Fike: Football - 3 yrs./Co - Captain, Wrestling - 1 yr., Track - 1 yr.

Andrea Fleener: Debate - 3 yrs./1st place Regional & Manhattan Tournaments, Soccer - 3 yrs./Lettered, German Club - 2 yrs., Key Club - 1 yr., Honor Roll - 1 yr.

Aniela Flores - Verduzco: Spanish Club - 1 yr., International Club - 1 yr., Exchange Student from Mexico.

Deborah Fonseca: Student Council - 3 yrs./Representative, French Club - 1 Yr./Secretary, Debate - 2 yrs., Forensics - 1 yr./Ruby Level of Excellence, Soccer - 2 yrs./JV Captain, Close - Up Kansas - 1 yr., Who's Who Among High School Students, Mock Trial - 2 yrs./Regional Champ & State Qualifier, Senior Planning Committee.

Stephanie Ford: Key Club - 2 yrs./Dist. Lt. Govenor, Acapella Choir - 2 yrs., Soph Choir, Student Council Representative - 2 yrs., National Honor Society - 2 yrs., Alliance for Social Awareness - 2 yrs./President, Latin Club - 1 yr./Co - President, Kansas & National History Contest Winner, National Merit Commended Scholar, Girls State, Model U.N. - 1 yr.

Allison Foster: Pom Squad - 3 yrs./Co - Captain, Soph Choir, Concert Choir - 2 yrs., Student Council - 2 yrs., Senior Planning Committee, Prom Committee, Honor Roll - 2 yrs.

Randall Foster: Band - 3 yrs./Section Leader - All State, National Honor Band - 2 yrs., Orchestra - 1 yr./Section Leader, Football - 3 yrs./Co - Captain, Track - 1 yr., Jazz Ensemble - 1 yr., Youth in Local Government - 1 yr., Choir - 1 yr./District & State Solo #1 Ratings, Rugby - 1 yr.

Nick Frederickson: DECA - 2 yrs./President & Treasurer - National Placement in Competition.

Elisha Friedman: Experimental Theatre Production - 2 yrs.

Lisa Gammill: Spanish Club - 1 yr., Student Council - 3 yrs., Debate - 1 yr., Choir - 3 yrs.

Aaron Gardner: Soccer - 1 yr., Gymnastics - 2 yrs.

Bilal Gardner: Black Student Union - 3 yrs./Vice President/Publicity, Gospel Choir - 2 yrs., Student Council Representative - 1 yr., Spanish Club - 3 yrs., Heritage Panel - 2 yrs., Acting - 3 yrs.

Sara Garvin: Yearbook - 1 yr., Fellowship of Christian Athletes - 1 yr., Volleyball - 1 yr., Tennis - 1 yr., Softball - 3 yrs./Defense Award, National Honor Society - 2 yrs., English Dept. Essay Contest Winner, Honor Roll - 3 yrs., Soph Class President, Student Council - 1 yr./Vice President.

Lindsey Gentry: Cheerleader - 1 yr., Writers Club - 3 yrs., Golf - 4 yrs./Lettered & State Qualifier.

Thomas Gibbs: Marching Band - 3 yrs., Concert Band - 3 yrs., National Honor Society - 2 yrs., Cross Country - 3 yrs./Lettered, Bronze, Silver, & Gold National Latin Exam.

Stacy Gill: French Club - 1 yr., Marching Band - 3yrs./Section Leader, Symphonic Band - 3 yrs./1st Chair, Orchestra - 2 yrs./Principal Chair, Outstanding Senior Girl - Band, Senior Planning Committee, Placed in District & State Bands, Solo & Ensemble Competion.

Kathryn Goering: Orchestra - 2 yrs./Concert Master - District & State Orchestra, Regional & State Solo Competion, National School Orchestra Association Award, Biology Club - 1 yr., National Honor Society - 1 yr., German Club - 2 yrs., Marching Band - 1 yr., Enviornmental Awareness Project - 1 yr., Honor Roll - 3 yrs., Distinguished Scholar.

Peter Grant: Football - 3 yrs./Lettered, Swimming - 4 yrs./Lettered, National Honor Society - 2 yrs., Budget Staff - 2 yrs./Sports Editor, Student Council - 3 yrs., Acapella Choir - 2 yrs., National Merit Commended Scholar, Magna Cum Laude National Latin Exam, Who's Who Among High School Students.

John Gravino: Golf - 2 yrs., Tennis - 1 yr.

Jody Gray: National Honor Society - 2 yrs., Symphonic Band - 2 yrs., Concert Band - 1 yr., Chorale - 2 yrs., Acapella Choir - 2 yrs., Fellowship of Christian Students - 1 yr., French Club, Orchestra - 1 yr., Marching Band - 3 yrs.

David Greathouse: VICA Club - 1 yr.

Marin Green: Bike Club - 1 yr., Swim Team - 1 yr., Spanish Club - 1 yr.

Anna Gronbeck - Tedesco: Band - 1 yr., Student Council Representative - 2 yrs.

Anna Grubbs: Choir - 3 yrs., Fellowship of Christian Students - 1 yr., Fellowship of Christian Athletes - 1 yr., German Club - 2 yrs., Swimming & Diving - 3 yrs./Lettered & State Placement, Who's Who Among High School Students.

Matt Gudenkauf: Golf - 3 yrs./State Qualifier, Bike Club - 1 yr./Treasurer, FYI - 1 yr./Tutor.

Jason Gyles: Business Professionals of America - 1 yr./Secretary, Spanish Club - 1 yr., Acapella Choir - 2 yrs., Chorale - 1 yr./State Solo Competition, Basketball - 1 yr., Track - 2 yrs., Student Council - 1 yr., Honor Roll - 3 yrs.

Brian Hack: Student Council - 2 yrs./Executive Board, Golf - 1 yr., Senior Planning Committee, Senior Class Representative, National Honor Society - 1 yr., Intramurals - 1 yr., Honor Roll, Boys State, Kansas Honor Scholar, Summer Exchange Student to Japan.

Jaunelle Hamilton: Volleyball - 3 yrs./Co - Captain, Basketball - 4 yrs./Co - Captain, Track - 4 yrs., Heritage Panel - 2 yrs., Fellowship of Christian Athletes - 1 yr., Student Council - 2 yrs., 1st Team All State, League & Metro in Volleyball & Basketball.

Katie Harker: Softball - 3 yrs., Volleyball - 1 yr., Senior Planning Committee, Yearbook Staff - 1 yr., Student Council - 2 yrs., Honor Roll - 3 yrs.

Hans Harmon: Mammoth Club - 3 yrs.

Alexandria Harris: National Honor Society - 2 yrs., Mammoth Club - 1 yr., Youth in Local Government - 1 yr., Spanish Club - 3 yrs., Amnesty International - 2 yrs./Vice President, Mock Trial - 1 yr./Regional & State Placement, Swimming - 4 yrs.

Jim Harris: Football - 1 yr., Student Council - 1 yr.

Elizabeth Harwood: Spanish Club - 1 yr., Pom Squad - 2 yrs., Student Council - 1 yr., Acapella Choir - 1 yr., Academy Singers - 1 yr., Debate - 1 yr., Forensics - 1 yr., Honor Roll - 1 yr.

Suzanne Hasselle: Model U.N. - 2 yrs., Orchestra - 3 yrs./Principal Violist, Outstanding Senior Girl - Orchestra, Biology Club - 1 yr./Historian Key Club - 1 yr., National Merit Commended Scholar, Kansas Sate Scholar, Honor Roll - 3 yrs., National Honor Society - 2 yrs., Gold & Silver Medalist Latin Exam, Placed School Photography Contest.

William Hauber: Marching Band - 1 yr., Football - 3 yrs.

Jill Hauschild: Band 1 yr., Marching Band - 2 yrs.

Jake Hawkins: Basketball - 3 yrs., Golf - 3 yrs.

Ashly Hayes: Choir - 3 yrs., Student Council - 1 yr.

Daniel Hayes: Student Council - 1 yr., Writers Club - 3 yrs., Chess Club - 1 yr., Youth in Local Government - 1 yr., French Club - 1 yr., Sign Language Club - 1 yr., Black Student Union - 1 yr., Teachers for Tomorrow - 1 yr., Theatre Club - 1 yr., Gospel Choir - 2 yrs.

Melanie Heffley: Marching Band - 3 yrs./Section Leader, Symphonic Band - 3 yrs., Choir - 3 yrs., French Club - 1 yr., National Honor Society - 1 yr., Key Club - 1 yr., Spanish Club - 1 yr., Kansas Honor Scholar, Honor Roll - 3 yrs.

Armelle Hiance: French Club - 1 yr., International Club - 1 yr.

Peter Higgins: Theatre Club - 2 yrs., Acapella Choir - 2 yrs./Honor Choir, Soph Choir, Debate - 3 yrs./State Qualifier, Forensics - 2 yrs./Several Awards & Placings, Mock Trial - 1 yr., National Honor Society - 2 yrs., Maxima Cum Laude National Latin Exam - 2 yrs.

Erica Hill: Marching Band - 3 yrs./State Solo & Ensemble Competion, Symphonic Band - 3 yrs./Principal Basson, Soph Choir, Orchestra - 3 yrs./All State, John Phillip Souza Award - Band, Swimming - 3 yrs./Co - Captain - Lettered - League & State Competition, National Honor Society - 2 yrs., Spanish Club - 1 yr., Honor Roll - 3 yrs., Silver & Gold National Latin Exam, Swimming Academic All American, Governor's Scholar.

Jessica Hoffman: Softball - 2 yrs., Spanish Club - 3 yrs., Key Club - 1 yr., Student Council - 2 yrs.

April Hogue: Spanish Club - 1 yr., Peer Helpers - 1 yr., Honor Roll - 1 yr., Who's Who Among High School Students.

Jana Hoisington: Chorale - 2 yrs., Band - 3 yrs./District & State, Acapella Choir - 3 yrs., Orchestra - 3 yrs./ State,Tennis - 3 yrs., National Honor Society - 2 yrs., German Club - 1 yr., Model U.N. - 1 yr., Magna Cum Laude & Cum Laude National Latin Exam.

Corey Hopkins: Teachers of Tomorrow - 1 yr., Tennis - 3 yrs., Football - 3 yrs./Lettered & Manager, Student Council - 2 yrs./Representative, Chess Club - 1 yr.

Laura Hubert: Model U.N. - 2 yrs./President& Speakers Award, Acapella Choir - 2 yrs., Chorale - 1 yr., National Honor Society - 2 yrs., Swimming - 3 yrs./Co - Captain & Academic All American, Student Council - 2 yrs., National Merit Scholar, Kansas Honor Scholar, Governor's Scholar.

Rebecca Humberg: Concert Choir - 1 yr., Marching Band - 3 yrs., Concert Band - 3 yrs., German Club - 3 yrs., Swimming & Diving - 4 yrs.

Trinetta Humphrey: National Honor Society - 2 yrs., Yearbook - 1 yr./Sports Editor, Senior Planning Committee, Choir - 1 yr., Student Council - 1 yr., Key Club - 1 yr., Volleyball - 1 yr., Soccer - 1 yr., Intramural Volleyball - 1 yr./Captain, Honor Roll - 3 yrs., Kansas Honor Scholar, Maxima Cum Laude National Latin Exam.

Michelle Huslig: Band - 2 yrs., DECA - 2 yrs./Placed State & National, Lions Den Manager & Financial Secretary, Debate - 1 yr.

Zachary Huston: National Honor Society - 2 yrs., Fellowship of Christian Athletes - 1 yr., Football - 3 yrs./Lettered, Wrestling - 1 yr./Lettered, Intramural Basketball - 2 yrs., Honor Roll - 3 yrs.

Molly Imber: Cross Country - 3 yrs./Lettered, Track - 3 yrs./Lettered, Key Club - 3 yrs., National Honor Society - 2 yrs., Youth in Local Government - 1 yr./Secretary, French Club - 2 yrs., National Merit Finalist, Kansas Honor Scholar, Presidential Scholar Nominee, Governor's Scholar.

Adelitta Johnson: Student Council - 1 yr., VICA - 1 yr., Honor Roll - 3 yrs.

Julie Johnson: DECA - 3 yrs./State Competition.

Michael Johnson: Cross Country - 4 yrs./Captain & State Team, Swimming - 4 yrs./State Team, Track - 4 yrs., National Honor Society - 2 yrs., Student Council - 2 yrs., Boys State.

Thomas Johnson: Marching Band - 3 yrs./Section Leader, Symphonic Band - 3 yrs./Lead Trombone, Jazz Band - 3 yrs./Award Winner at Jazz Festivals & Competitions, Outstanding Senior Boy - Band, Louis Armstring Jazz Award - Band, Student Council - 2 yrs.

Andrew Johnston: National Honor Society - 2 yrs., Student Council - 1 yr., Spanish Club - 3 yrs., Choir - 1 yr., Baseball - 3 yrs./Lettered, Kansas Honor Scholar, Governors Scholar.

Jake (Jerome) Joler: Gymnastics - 3 yrs./Captain, Orchestra - 1 yr., Magna & Maxima Cum Laude National Latin Exam.

Marcus (Larry) Jones: Youth in Local Government - 1 yr., GCTL - 1 yr., Basketball - 2 yrs., Magna Cum Laude National Latin Exam, Honor Roll - 4 yrs., National Achievement Commended Scholar, Who's Who Among High Students.

Katherine Kampschroeder: Spanish Club - 1 yr., Basketball - 3 yrs., Volleyball - 3 yrs./All Conference & All State, Track - 1 yr., National Honor Society - 2 yrs.

Mira (Dana) Kang: Key Club - 3 yrs./Vice President, National Honor Society - 2 yrs., Kansas Honor Scholar, Senior Planning Committee, Who's Who Among High Students.

Troy Karlin: Tennis - 3 yrs./Lettered, Intramural - 2 yrs., National Honor Society - 1 yr., Key Club - 1 yr., Honor Roll - 3 yrs., Who's Who Among High School Students, Kansas Honor Scholar.

Joseph Karney: Band - 3 yrs., Science Olympiad - 3 yrs., Model U.N. - 3 yrs./Secretary, Spanish Club - 3 yrs., Scholars Bowl - 2 yrs., GCTL - 2 yrs., Mammoth Club - 2 yrs./Co - President, Honor Roll - 3 yrs., National Honor Society - 2 yrs., Kansas Honor Scholar, 100+ American High School Math Exam.

Catherine Keel: Marching Band - 2 yrs./Section Leader, Symphonic Band - 3 yrs., Jazz Band - 2 yrs., Orchestra - 1 yr., National Honor Society - 2 yrs., German Club - 2 yrs./President, Eutin Germany Exchange Student, State Honor Band - 2 yrs., Honor Roll - 3 yrs., Kansas Scholar, Governors Scholar.

Corey Keizer: Media Club - 1 yr./Secretary, Bike Club - 1 yr./President, Soccer - 2 yrs., Heritage Panel - 1 yr.

Alicia Kellogg: National Honor Society - 2 yrs., German Club - 1 yr., Spanish Club - 2 yrs., International Club - 1 yr., Key Club - 2 yrs.

Ruth Kennedy: International Club - 1 yr./Vice President.

Jeremy Kerr: DECA - 2 yrs./Treasurer, 1st Place State Competition.

Kyle Kesinger: Football - 2 yrs.

Jason Khomsi: Soccer - 2 yrs., Track - 1 yr.

Dominik Kilpatrick: Football - 2 yrs./Defensive Captain & Honorable Mention, Student Council Representative - 3 yrs., Intramurals - 3 yrs./Captain.

Kathryn Kish: Volleyball - 3 yrs./Captain, Student Council Representative - 3 yrs., Alliance for Social Awareness - 1 yr., Mammoth Club - 1 yr., German Club - 2 yrs., Model U.N. - 1 yr., Enviornmental Awareness Project - 2 yrs., National Current Events Olympiad.

Cindy Kitsmiller: National Honor Society - 2 yrs., DECA - 1 yr./Placed in State Competition, Business Professionals of America - 1 yr./Placed State in Competion - National Qualifier.

Kate Kotowska: International Club - 1 yr., Placed In Russian Language Olympiad, Exchange Student from Poland.

Richard Leaf: Band - 2 yrs., Choir - 1 yr./State.

Beth Lee: Presidential Award for Educational Excellence.

Casey Lee: Band - 3 yrs./Section Leader, Debate - 2 yrs./Tournament Placement, National Honor Society - 1 yr., Kansas Honor Scholar, Who's Who Among High School Students.

Yu Hsiang (Sam) Lee: Nationa Honor Society - 2 yrs., Senior Planning Committee, Student Council - 1 yr., Swimming & Diving - 3 yrs./Lettered, Girls Swim Team Manager - 2 yrs./Lettered, Chess Club - 3 yrs., International Club - 2 yrs., Mammoth Club - 1 yr./Co - President, Key Club - 1 yr., Biology Club - 1 yr., Latin Club - 1 yr.

Peter Lenz: Basketball - 1 yr., Soccer - 3 yrs./Captain - All State, Intramurals - 1 yr.

Jean Lin: International Club - 1 yr./Secretary, National Honor Society - 2 yrs., Biology Club - 2 yrs./President, Vice President, Treasurer; Scholars Bowl - 1 yr., Debate - 1 yr., Model U.N. - 2 yrs., German Club - 2 yrs./Treasurer, Kansas Honor Scholar, Governors Scholar, Who's Who Among High School Students, Honor Roll - 3 yrs.

Adam Linhos: Rugby - 2 yrs.

Adam Loewen: Key Club, Fellowship of Christian Students - 1 yr./Leader, Fellowship of Christian Athletes - 1 yr., Intramural Volleyball - 3 yrs./Captain, Intramural Basketball - 3 yrs./Captain, National Current Events Finalist, Honor Roll - 3 yrs., Who's Who Among High School Students.

Kacey Lohmann: Marching Band - 3 yrs./Drum Major, Symphonic Band - 2 yrs., Choir - 3 yrs., National Choral Award, National Honor Society - 1 yr., Kansas Honor Scholar, Honor Roll - 3 yrs.

Shelby Loper: Marching Band - 3 yrs., Concert Band - 3 yrs., Biology Club - 3 yrs./President - Vice President, Environmental Awareness Project - 3 yrs., Spanish Club - 1 yr., Bike Club - 1 yr.

Jessica Lopez: DECA - 2 yrs./Placement in Competition.

Joe (J.D.) Loudabarger: Football - 3 yrs./All Conference Team - Honorable Mention Defensive Back, Basketball - 3 yrs., Baseball - 3 yrs., Student Council - 1 yr./Representative, Who's Who Among High Students, Honor Roll - 3 yrs.

Morgan Loveland: Soph Choir - 1 yr., Acapella Choir - 2 yrs./District & State Honor Choirs, Chorale - 2 yrs., #1 Ratings Solo Competition - 3 yrs., National Honor Society - 2 yrs., Thespians - 3 yrs./Secretary, Student Council - 3 yrs., Lions Pride - 2 yrs.

Allan Lundsgaaede: Choir - 3 yrs., Acapella Choir - 2 yrs., German Club - 1 yr.

Erik Lundsgaarde: Concert Band - 1 yr., Symphonic Band - 2 yrs./State, Orchestra - 1 yr./State, Acapella Choir - 2 yrs., Chorale - 1 yr., German Club - 2 yrs./Vice President, Mammoth Club - 2 yrs., Scholars Bowl - 1 yr., Thespians - 3 yrs., Model U.N. - 1 yr.

Sherry Lutz: VICA - 1 yr./Vice President.

Suzanne Mace: Youth in Local Government - 2 yrs., Close - Up Washington D.C. - 1 yr., Sign Language Club - 1 yr.

John Magnuson: Band - 1 yr., Orchestra - 3 yrs./District & State, Outstanding Senior Boy - Orchestra, Model U.N. - 3 yrs./President, Mammoth Club - 3 yrs., Quiz Bowl - 2 yrs., Youth in Local Government - 1 yr., Debate - 2 yrs./National Qualifier, Harvard Book Award, Kansas Honor Scholar, Kansas Regents Honor Academy, National Merit Finalist, Presidential Scholar Semi - Finalist, Governor's Scholar, High Score American High School Math Exam.

Luke Malone: Swim Team - 3 yrs./Captain & State Team, National Honor Society - 2 yrs., Media Club - 1 yr./Public Relations, Marching Band - 2 yrs., Latin Club - 1 yr., Student Advisory Committee - 1 yr., Honor Roll - 3 yrs., Kansas Honor Scholar, Distinguished Scholar, Presidential Award for Academic Excellence.

Matthew Marden: Tennis - 3 yrs./Lettered, National Honor Societry - 1 yr., German Club - 2 yrs., Intramura

Commenting has been disabled for this item.